Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitimdeki Sorunları Ortaya Çıkaran Rapor: Öğrenciler İşçi Oldu

Deprem Sonrası Hatay’da Eğitim

Deprem Sonrası Hatay’da Eğitim Sorunları Artıyor

MEB’in Yönetmelikleri Eleştiriliyor

Hatay Depremzede Derneği’nin 6 Şubat depremlerine ilişkin raporuna göre, bölgedeki eğitim sorunları artarak devam ediyor. Rapora göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) deprem bölgesindeki öğrencilerin örgün eğitim dışına çıkabilmesine neden olan yönetmelikler eleştiriliyor. Ayrıca öğretmen ve öğrencilerin ücretsiz ulaşım, yemek ve psikososyal destek taleplerinin de reddedildiği belirtiliyor.

Çocuk İşçiliği Tehlikesi

Raporda, öğrencilerin Mesleki Eğitim Merkezleri’ne (MESEM) geçebileceğinin düzenlendiği diğer bir yönetmelikle çocuk işçiliğin teşvik edildiği vurgulanıyor. Aynı zamanda deprem bölgesindeki öğrencilerin okullarını terk etmelerine sebep olduğu belirtiliyor.

Devamsızlık Oranları Yükseliyor

Raporda deprem öncesi ve sonrasında öğrencilerin devam oranlarına da yer veriliyor. Deprem sonrası okula devam etme oranının yüzde 10’a kadar gerilediği belirtilirken, okulda devam etmeyen çocukların oranının yüzde 21.8 olduğu ifade ediliyor.

Mevcut Durum

Raporda, depremin ardından Hatay’da 936 okulun kullanılmaz halde olduğu ve 11 bin 738 dersliğin aynı durumda olduğu açıklanıyor. Elektrik kesintilerinden kaynaklı ısınma ve aydınlatma sorunları yaşandığı belirtilmektedir. Ayrıca, ikili eğitim sisteminin artması ve sınıf nüfusunun artışı nedeniyle çocukların can güvenliği sorunlarının arttığı vurgulanıyor.

Öğretmenler de Unutuluyor

Öğretmenlere okullara erişim ve kalıcı, güvenli barınma olanaklarının sağlanmadığı, yeterli ve düzenli psikolojik desteğin verilmediği ve maddi desteğin sağlanamadığı rapora yansıyan diğer konular arasında yer alıyor.

İlgili Haber  Yeniden Doğuş: Beylikovalı Öğrencilerin Cumhuriyet'e Yürüyüşü

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Anadolu Üniversitesi Rektörü Öğrenci Kulüpleri
Sıradaki Haber Anadolu Üniversitesi Rektörü, Öğrenci Kulüpleri Başkanlarıyla İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi.