Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitimde Yenilik: Meslek Liseleri Fabrikalara Taşınıyor!

Endüstriyel İş Birliği Okulu

Endüstriyel İş Birliği Okulu Programı Yeni Düzenlemelerle Devreye Alınıyor

Yeni Eğitim Modelleri ve Programlar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan yeni düzenlemeler doğrultusunda, meslek liselerinde “bölgesel okul”, “uzmanlık okulu”, “endüstriyel iş birliği okulu” ve “endüstriye entegre okul” programları hayata geçirilecek. Bu programlar öğrencilere iş dünyasında daha fazla deneyim kazanma imkanı sunacak.

Özellikle meslek lisesi öğrencilerinin iş bulma süreçlerini kolaylaştırmayı hedefleyen bu yeni eğitim modelleri ile öğrenciler, işletmelerde gerçek iş deneyimi yaşayacaklar. “Bölgesel okul” programı sayesinde öğrenciler endüstriyel bölgelere erişim sağlayacak ve sektörel ihtiyaçlara göre eğitim alacaklar. Ayrıca, benzer alanlardaki öğrencilerin bir araya geldiği “uzmanlık okulları” da kurularak daha etkili bir eğitim sunulacak.

Endüstriyel İş Birliği Okulu Programı ve Öğrenci Deneyimi

Endüstriyel iş birliği okulu programı öğrencilere işletmelerde gerçek üretim süreçlerine katılma fırsatı sunacak. 9. ve 10. sınıflarda temel eğitimlerini alırken, 11. ve 12. sınıflarda işletmenin üretim süreçlerinde aktif olarak yer alacaklar. Bu sayede öğrenciler, sektörel ihtiyaçları daha yakından tanıyacaklar ve iş deneyimi kazanacaklar.

Öğrencilerin sektörle iç içe eğitim almasını sağlayan “endüstriye entegre okullar” da kurulacak. Bu sayede kurumlar kendi alanlarında endüstri ile daha fazla etkileşim içinde olacaklar. Sektöre daha donanımlı ve deneyimli bireyler yetiştirmeyi amaçlayan bu programlar, öğrencilerin iş hayatına daha hazır bir şekilde atılmalarını sağlayacak.

İlgili Haber  Açıköğretim Fakültesi (AÖF) 2023 Sınav Giriş Yerleri Açıklandı!

Eğitimci Nurcan Korkmaz, yeni düzenlemeleri eleştirerek, işsizlik sigortası fonundan sermayeye aktarılan payın artırılmasının öğrencileri fabrikalara yönlendirerek kayıp bir nesil oluşturabileceğini belirtti. Sermayenin direk olarak aktarılmadığını ve öğrenciler aracılığıyla yapıldığını ifade eden Korkmaz, sektörel ihtiyaçlara göre eğitim modelinin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Meral Akşener’den Erdoğan’a çağrı: ‘100
Sıradaki Haber Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı: 100 Bin Öğretmen Atamasını Yap!