Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim Teknik Komitesi Yeniden Canlandırılmalıdır

Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış

Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış Gücü (UNFICYP) Raporunda Yapılan Değişiklikler Açıklandı

Hristodulidis Hükümeti BM Raporunda 10 Değişiklik Yaptı

BM Güvenlik Konseyi’nde salı günü onaylanan BM Kıbrıs Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin uzatılmasına ilişkin raporda Hristodulidis Hükümeti’nin 10 değişiklik yapılmasını sağladığı ifade edildi. Fileleftheros gazetesi, raporda yapılan ilk değişikliğin, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilci atamasından memnuniyet duyulduğunu belirten bir paragrafın eklenmesi olduğunu belirtilirken, ikinci değişikliğin ise “ara bölgedeki gerginliklerin ortadan kaldırılması” çağrısı yapılması olduğunu yazdı.

BM Genel Sekreteri Ataması ve Gerginliklerin Giderilmesi

Söz konusu ikinci değişiklikte, “ara bölgede ve çevresinde gerginliklerin azaltılası için her iki tarafın da önlem almaya teşvik edildiği” belirtilirken, “ara bölgenin bütünlüğüne, ihlal edilmemesi ilkesine ve BM’nin buradaki yetkilerine saygı gösterilmesi gerektiği” vurgulandı. Gazete, üçüncü değişikliğin ise Pile’deki duruma değinilmesi ve “BM araçlarına Kıbrıslı Türk çalışanlar tarafından yapılan saldırılar kınanarak, taraflar arasında varılan uzlaşının uygulamaya konması çağrısı yapılması” olduğunu aktardı.

Pile’deki Durum ve Hareket İhlali Kınama

Gazete, dördüncü değişikliğin ise yine ara bölgedeki duruma ilişkin olduğunu ve söz konusu paragrafta “UNFICYP tarafından belirlenen ara bölge sınırlarının tanındığı, ateşkes hattının kuzey sınırında sürekli ileri hareket etme şeklindeki ihlallerin ve bazı bölgelerde, ara bölgenin statüsünün belirsizliğe düşürülmesinin kınanması” olduğunu yazdı.

Sosyoekonomik Eşitsizlik ve Eğitim Teknik Komitesi

“Sosyoekonomik eşitsizliğin adada daha fazla uzaklaşmaya sebep olacağı” ifadesinin de rapora eklenen bir diğer ifade olduğunu belirten gazete, bu ifadenin “engellerin kaldırılması ve yeni geçiş noktalarının açılmasıyla” ilişkisi olduğunu aktardı. Gazete, raporun 13’üncü paragrafında yer alan ve ara bölgedeki statükonun ihlal edilmesinden “derin endişe duyulduğu” ifadesi yerine “kınandığı” ifadesinin getirildiğini belirtti. Bir diğer değişikliğin ise, Yeşil Hat Tüzüğü’ne yönelik paragrafta yapılan bazı ifade değişiklikleri olduğu kaydedildi. Raporda, “yeni geçiş noktaları açılması ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılması çağrısında” bulunulduğuna işaret eden gazete, 15’inci paragrafa yapılan eklemeyle UNFICYP’in mevcut durumu değerlendirme yetisinden duyulan memnuniyetin, 17’inci paragrafa yapılan eklemeyle ise UNFICYP’in “dezenformasyonla mücadelesinden duyulan memnuniyet ve bu yetinin arttırılmasının gerekliliğine” vurgu yapıldığını da aktardı. Habere göre, raporda yapılan değişiklikle “Eğitim Teknik Komitesi’nin yeniden aktif hale getirilmesi” çağrısında bulunuldu.

İlgili Haber  Milli Eğitim Müdürlüğü, 14 Günlük Maaş Farkını Erken Yatırdı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve UNFICYP Basın Sözcüsü Açıklamaları

Öte yandan bazı gazeteler, Türkiye Dışişleri Bakanlığının UNFICYP raporu hakkındaki açıklamasını okuyucularına yansıttı. Haravgi gazetesi ise, UNFICYP Basın Sözcüsü Aleem Siddique’ın konuya ilişkin açıklamasına yer verdi. Habere göre, Siddique açıklamasında, BM Genel Sekreterinin raporlarının “açık ve net olduklarını” ve bu raporları desteklediklerini ifade etti.

Aleem Siddique Açıklamaları ve Kuzey Kıbrıs’taki Tepkiler

Rapora yönelik Kıbrıs’ın kuzeyindeki tepkilerin sorulması üzerine Siddique, “Gündeme getirilen konuların birçoğunun BM Genel Sekreterin raporunda yer aldığını ve bunları desteklediklerini” vurguladı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


MHP Belediye Başkan Adayı Günaydın,
Sıradaki Haber Günaydın Öğretmenler ve Sağlık Çalışanları! Sağlık ve Eğitim Sektörüne Müjde!