Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim-Sen’den ‘Evrim Teorisi’ Açıklaması: Müfredatın Yeniden Oluşturulması

Eğitim Sen: Biyoloji Dersinde

Eğitim Sen: Biyoloji Dersinde “Yaratılış Teorisi”nin Merkeze Konulması Tehlikelidir

Eğitim Sen’in Tepkisi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredatta biyoloji dersinde “yaratılış teorisi”ni merkeze koymasına tepki gösterdi.

Mevcut Durum

Bakanlık, evrim teorisinin yerine “yaratılış teorisi”ni biyoloji dersinin merkezine koydu ve evrim teorisi için “doğruluğu ispatlanmamış teoriler” ifadesini kullandı.

Müfredat Değişiklikleri

Geçmişte yapılan müfredat değişikliklerinde laik ve bilimsel eğitimin geri plana itildiğini belirten Eğitim Sen, belli bir inancı ve mezhebi temel alan ‘tek din’ ve ‘tek kimlik’ yaklaşımının ders kitaplarına yoğun bir şekilde yerleştirildiğini savundu.

Eğitim Sen’in Eleştirisi

Eğitim Sen, MEB tarafından biyoloji dersi öğretim programında yapılan değişikliğin, bilimi ve bilimsel gerçekleri hedef aldığını belirtti. Sendika, bu değişikliğin “milli değerler” temel alınarak yapıldığını iddia etti.

Bilimsel Gerçeklere Karşı Tutum

Eğitim Sen’e göre, MEB’in evrim teorisini hedef alarak yaptığı müfredat değişikliği bilime ve bilimsel gerçeklere meydan okumaktadır. Ortaya konan yeni öğretim programı, “yaratılış teorisi”ni merkeze alarak, bilimsel bir yaklaşım benimsememektedir.

“Yeni Yaratılışçılık” ve “Akıllı Tasarım” Yaklaşımı

MEB’in benimsediği yaklaşımın, ABD merkezli “yeni yaratılışçılık” veya “akıllı tasarım” yaklaşımı olduğu belirtildi. Bu yaklaşımın bilimsel olmadığı ve evrim teorisine alternatif oluşturma iddiasıyla ortaya çıktığı ifade edildi.

Öğretim Programında Siyasal-İdeolojik Ayıklama

Eğitim Sen, MEB’in biyoloji öğretim programında yaptığı değişikliği doğrudan siyasal-ideolojik bir ayıklama olarak değerlendirdi. Biyoloji öğretim programının, bilimsel bilgileri aktarmak yerine dini referanslara dayanan bir dil kullandığı savunuldu.

İlgili Haber  Milli Eğitim Bakanı Tekin, İzmir'deki Eğitim Yöneticileriyle Buluştu.

Eğitim Sen olarak, yeni müfredat hazırlıklarını yakından takip edeceklerini ve bilimi, bilimsel eğitimi ve laikliği savunmaya devam edeceklerini belirtti.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


MHP Belediye Başkan Adayı Günaydın,
Sıradaki Haber Günaydın Öğretmenler ve Sağlık Çalışanları! Sağlık ve Eğitim Sektörüne Müjde!