Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim Sen İzmir: MEB Eğitimi Dinselleştirip Piyasalaştırmaya Enerji Harcıyor! – İz Gazete

Eğitim Sen İzmir Şubeleri

Eğitim Sen İzmir Şubeleri Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş, Eğitimde Yaşanan Sorunları Eleştirdi

Eğitimde Sorunların Giderek Arttığı İddiası

Eğitim Sen İzmir Şubeleri adına Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş, gerçekleştirdiği basın açıklamasında eğitimde yaşanan sorunları eleştirdi. Karakaş, Millî Eğitim Bakanlığı’nın eğitimi dinselleştirmeye ve piyasalaştırmaya odaklandığını belirtti. Ayrıca, gıda yetersizliği ve eğitim hakkı eşitsizliği gibi temel sorunların devam ettiğini vurguladı.

Depremin Vurduğu İllerde Eğitimde Sorunlar Artıyor

6 Şubat depreminin yaşandığı illerde deprem sonrası eğitimdeki sorunların arttığını ifade eden Karakaş, yıkılan okulların hala tamir edilmediğini ve eğitim öğretimin aksadığını belirtti. Ayrıca özel okulların artması ve kamuya olan bağımlılığın azalması da eleştirilen konular arasındaydı.

Öğretmen Açıkları ve Atanamama Sorunu

Eğitim Sen İzmir Şubeleri, öğretmen açıklarının devam ettiğini ve atanamayan öğretmenlerin mağduriyet yaşadığını dile getirdi. Ayrıca, farklı inanç, dil, kimlik ve mezheplere karşı ayrımcılığın hala devam ettiği de vurgulanan konular arasındaydı.

Çocukların Dezavantajları ve Eğitimde Ayrımcılık

Eğitimde eşitlik ve adaletin sağlanmadığına dikkat çeken Karakaş, çeşitli nedenlerle eğitime erişimde dezavantaj yaşayan çocukların sayısının arttığını belirtti. Ayrıca, eğitimde etnik köken, dil, din ve inanç ayrımcılığının devam ettiğine dikkat çekti.

ÇEDES Projesi ve Eğitim Politikalarına Eleştiri

Karakaş, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaokullar ve imam hatip okullarının Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğinde yürütülen “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi”nin laik eğitim anlayışına meydan okuduğunu ve eğitimin siyasal-ideolojik çizgiye göre şekillendirilmeye çalışıldığını belirtti.

İlgili Haber  Meb'in "Merdiven Altı" Kurslarına 80 Milyon Liralık Ceza Geldi

İzmir’deki Eğitimde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Karakaş, İzmir’deki eğitimde yaşanan sorunlara da dikkat çekerek, öğretmen atamaları, okul yapım süreçleri, şiddet vakaları, kadın eğitim emekçilerine yönelik ayrımcılık ve yerel siyasi müdahaleler konusunda çözüm önerileri sundu.

Eğitim Sen İzmir Şubeleri olarak, eğitimdeki sorunların çözümü için mücadelelerini sürdüreceklerini ve laik, bilimsel, kamusal demokratik ve anadilinde eğitim hakkını savunacaklarını belirtti.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor