Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim Hakkı Mirasımızdır, Satılamaz!

Yunanistan’da Eğitim Hakkı İçin

Yunanistan’da Eğitim Hakkı İçin Yapılan Eylem

Başkent Atina’da gerçekleşen eylemde, öğrenciler ve eğitimciler, eğitimin özelleştirilmesine karşı çıktılar. Özellikle özel üniversitelere izin verilmesinin, eğitimde eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ve ücretsiz yükseköğretim hakkının anayasada garanti altına alındığını savundular. Protestocular, hükümetten yasa tasarısının geri çekilmesini talep ettiler.

Protesto ve Talepler

Atina Üniversitesi binası önünde toplanan öğrenciler ve eğitimciler, Parlamento binasına yürüdü ve özel üniversitelere izin verilmesine karşı olduklarını dile getirdiler. Eylemciler, anayasanın yükseköğretimin devlet kurumları bünyesinde ücretsiz olmasını öngördüğünü hatırlattılar ve bu ilkenin korunması gerektiğini vurguladılar.

Eğitimde Eşitlik İlkesi

Protestocular, özel üniversitelerin eğitimde eşitsizliğe yol açabileceğini ve sadece maddi gücü olanların eğitim hakkına sahip olacağı endişesini dile getirdiler. Eğitimde fırsat eşitliğinin korunması ve herkesin eğitim hakkından eşit şekilde yararlanabilmesi için özel üniversitelere izin verilmemesi gerektiğini savundular.

Yükseköğretimde Ücretsiz Eğitim Hakkı

Eylemciler, ülke genelinde ücretsiz yükseköğretim hakkının korunması gerektiğini ve bunun anayasal bir hak olduğunu vurguladılar. Hükümetin, özel üniversitelere izin verilmesi yönündeki adımlarını geri çekmesi ve mevcut düzenlemeler çerçevesinde ücretsiz yükseköğretimin devam etmesi gerektiğini belirttiler.

İlgili Haber  Heimlich Manevrası Hayat Kurtarıyor! Fahrettin Koca Öğretmenin Öğrencisini Kurtardığı Anları Paylaştı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


MHP Belediye Başkan Adayı Günaydın,
Sıradaki Haber Günaydın Öğretmenler ve Sağlık Çalışanları! Sağlık ve Eğitim Sektörüne Müjde!