Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dolar/TL 30,45 Seviyesinin Üzerinde Yükselişini Sürdürüyor

Dolar/TL 30,40 Seviyesini Aştı:


Dolar/TL 30,40 Seviyesini Aştı: Veri Gündemi Takip Edilecek

Dolar/TL 30,40 Seviyesini Aştı: Veri Gündemi Takip Edilecek

Makro ekonomik veri akışı yeni haftaya da damgasını vurmaya devam ediyor. Dolar/TL’de yaşanan düzenli kayıpların ardından 30,40 seviyesini aşması, yatırımcıların veri gündemini yakından takip etmelerine neden oluyor.

Dolar/TL, son dönemde yaşadığı hafif yükselişi bir miktar frenleyerek saat 08.51 itibarıyla 30,4550 seviyesinden işlem görüyor. Türk lirası Ocak ayında yüzde 2,7 değer kaybederken, şubatın ilk gününde yüzde 0,3 geriledi.

Veri Takvimi

Piyasalar, dün açıklanan imalat sanayi PMI verisinin etkilerinin ardından bugün Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın açıklayacağı ocak ayı dış ticaret verilerine odaklanacak. Öte yandan ABD’de tarım dışı istihdam verisi de yatırımcıların dikkatini çekecek. Fed yetkililerinin açıklamaları, faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağına dair beklentileri etkileyecek nitelikte.

TCMB Tutanakları ve Enflasyon Beklentileri

TCMB’nin yayımladığı tutanaklarda asgari ücret artışının, ocak ayında aylık enflasyonun ve çekirdek enflasyonun geçici bir yükseliş yaşamasına neden olabileceği belirtilirken, bu durumun şubat ayından itibaren yavaşlayabileceği öngörülüyor. TÜİK tarafından açıklanacak ocak ayı enflasyon verisi ise pazartesi günü piyasaların gündeminde olacak.

Küresel Piyasa ve ABD Ekonomisi

Dünya genelinde güçlü ABD şirket bilançoları hisse piyasalarında yükselişlere neden olurken, ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüş devam ediyor. ABD’de küçük bankaların durumuna ilişkin endişelerin artması ve faiz beklentilerinin düşmesi, doların günlük kayıplar yaşamasına sebep oluyor.


İlgili Haber  Merkez Bankası'ndan Beklenen Kritik Faiz Artışı Haberi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


JPMorgan Analizi: Bankacılık Sektörü İkinci
Sıradaki Haber Jpmorgan’dan Türk Bankacılık Sektörü Analizi: Önemli Gelişmeler ve Trendler