Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dolar Endeksi Yükseklerde, ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor

ABD Enflasyon Verisi Öncesinde

ABD Enflasyon Verisi Öncesinde DXY ve EUR/USD Analizi

DXY ve Fed Politikası

Piyasalar, ABD faizleri ne zaman indirmeye başlayacağı konusuna odaklanmışken tüm gözler yarın açıklanacak olan enflasyon verisinde olacak. Piyasa katılımcıları, kritik enflasyon verisini değerlendirerek Fed’in politikası hakkında ipucu arayacak.

DXY endeksi, geçen hafta en son Kasım ayında gördüğü seviye olan 104,6 seviyesine yükseldikten sonra 104 sınırına kadar bir geri çekilme gördü, ancak endeks son 3 ayın zirve bölgesine tutunmayı başardıktan sonra kritik direnç noktası radarında kalmayı başardı.

Geçen hafta tahvil getirilerinde yukarı yönlü hareketlenme doları kısmen destekleyen bir unsur oldu. Ayrıca Fed ile devlet tahvilleri arasındaki ilişki de önemli bir faktör.

Enflasyon Beklentileri ve Dolar Endeksi

Yarın açıklanacak olan enflasyonun bekletinin altında gelmesi durumunda bu, piyasalar tarafından Fed’in daha erken faiz indirimine gidebileceğine yönelik söylemini güçlendirecektir ve bu durumda dolarda bir zayıflama olabileceğini görebiliriz.

Faiz indirimi konusunda son derece temkinli duruş, dolar endeksi grafiğine bakıldığında yükselişte düşük momentum dikkat çekiyor. Dolara yönelik talep artışı ise enflasyon verisiyle birlikte alınacak yeni pozisyonlarla yeniden konumlanabilir.

DXY Teknik Analiz ve Beklentiler

Endeksin kısa vadeli görünümü, açıklanacak verilere bağlı olarak şekillenecek. TÜFE verisi de Fed’in faiz kararını şekillendirebilecek en önemli veriler arasında olduğu için doların kısa vadedeki görünümünü direkt etkileyebilir.

DXY için 103,5 seviyesi kısa vadeli EMA değerleri ve yükselen kanalın alt çizgisiyle sert bir destek konumunda. Aksi durumda beklentinin üzerinde gelebilecek bir enflasyonun ardından DXY’de bir sıçrama görmek son derece olası.

İlgili Haber  Çin Ekonomik Sıkıntılarından Dolayı Hang Seng Endeksi %10 Düştü

EUR/USD Analizi

Euro, dolar karşısında yılbaşından bu yana devam eden değer kaybını geçen hafta kısmen varlık göstererek yavaşlattı. ECB’nin Fed’den daha önce faiz indirimine başlayabileceği söylemi ağırlık kazanırken ECB kanadından da bu yorumu destekleyecek bazı açıklamalar geliyor. Bu, euro’yu dolar karşısında baskı altında tutmaya devam ederken güçlü doları destekliyor.

Haftalık bazda 1,08 seviyesinin üzerinde bir zemin oluşması durumunda Euro’da olası bir toparlanma için 1,088’in üzerinde haftalık kapanışlar beklenebilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Kuyunun Enerjisi Şirketlere Aktarılıyor Kuyunun
Sıradaki Haber Köyün Enerjisi Şirketlere Akıyor