Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır Hapishanesinde İşkenceci Olarak Bilinen Komutanın Adının İzmir Buca’daki Bir İlkokula Verilmesi Eleştirildi

İzmir Belenbaşı İlkokulu’na Esat

İzmir Belenbaşı İlkokulu’na Esat Oktay Yıldıran İsmi Konuldu ve Tartışma Oluştu

Karara verilen tepkiler

İzmir’in Buca bölgesindeki Belenbaşı Köyü’nde yıkılıp yeniden inşa edilen Belenbaşı İlkokulu’na, Diyarbakır Hapishanesinde 12 Eylül döneminde gerçekleştirilen işkenceleriyle tanınan Esat Oktay Yıldıran’ın adı verildi. Çok sayıda muhalefet partisinin temsilcileri bu karara itiraz etti.

Diyarbakır Hapishanesinde neler oldu?

Esat Oktay Yıldıran’ın yüzbaşı rütbesiyle görev yaptığı Diyarbakır Hapishanesi, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Sıkıyönetim Komutası altında Askeri Hapishane olarak faaliyet göstermeye başladı. 1980-1984 yılları arası, müessese yönetiminin yanlış uygulamaları ve gerçekleştirdiği işkenceler sonucunda 30’dan fazla mahkum yaşamını yitirdi.

Diyarbakır Hapishanesinin etkileri

Kimi kaynaklar bu sayının 50’nin üzerinde olduğunu iddia ediyor. Hapishanede maruz kalınan işkencelerden ötürü kalıcı zararlar gören ve hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise meçhul.

Esat Oktay Yıldıran ve tanıklıklar

Hapishanenin, Türkiye’nin yakın siyasi tarihindeki en derin etkisinin, “Apo hareketi” olarak başlayıp daha sonra PKK’nın şekillenip büyümesi olduğuna dair yorumlar sıklıkla yapılmakta. Esat Oktay Yıldıran’ın, hapishanedeki uygulamaların arkasındaki isim olarak gösteriliyor.

Ortaya çıkan tepkiler

Ad değişikliği ve anma bilgisi duyulunca sosyal medyadan eleştiri mesajları yağdı.

Siyasi şahsiyetlerin yorumları

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, “Ne oluyor, 60 kişinin işkence sonucu ölümünden mesul kişiyi çocuklarımıza kahraman olarak mı anlatmak istiyorsunuz? Anti-darbe söylemlerinizin değeri kayboluyor. Bu yaptığınız, 12 Eylül’le yüzleşmek değil, barış yapmak olarak adlandırılır” ifadesini kullandı.

İlgili Haber  Boğaziçi Öğrencileri: Demokratik Üniversite İçin Nöbet Tutmaya Devam Ediyor

Parti temsilcilerinin reaksiyonları

DEVA Partisi Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Bu nasıl bir rezalet? İnsaniyet adına kabul edilemez suçlar işleyen bir işkenceciyi okulun ismi olarak belirlemişler. Milli Eğitim Bakanlığı, bu bir suçtur. Acaba öğrencilerin de onun gibi olmasını mı arzuluyorsunuz?” diye sordu.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, “Cumhur İttifakı ne anlama geliyor? İşkenceci Esat Oktay Yıldıran’ın isminin bir okula resmi bir törenle verilmesi ve kimsenin ‘biz ne yapıyoruz’ diye sormamasıdır” dedi.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Bülent Kaya ise şöyle bir değerlendirme yaptı: “12 Eylül Darbesi sonrasında Diyarbakır Hapishanesinde İç Güvenlik Komutanı olarak hizmet veren işkenceci komutan Esat Oktay’ın isminin İzmir’de bir okula verilmesi AKP’nin ulaştığı acı verici durumu yansıtıyor.”

Diyarbakır Hapishanesinin güncel durumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılında yapmış olduğu bir açıklamada, hapishanenin zulüm olaylarına sahne olduğunu belirtmiş ve buranın “hafıza merkezi” olarak işlev göstereceğini söylemişti. Müzenin 3 Eylül 2024 tarihinde açılması planlanmaktaydı.

Esat Oktay Yıldıran’ın ölümü

Esat Oktay Yıldıran, 22 Ekim 1988 tarihinde İstanbul Ümraniye’de, eşi ve iki çocuğu ile birlikte bindiği toplu taşıma aracında gerçekleşen saldırı sonucu öldürüldü, suikastı PKK üstlendi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Alanya Polis Müdürlüğü, Okul Yakınlarında
Sıradaki Haber Alanya’da Okul Yakınları Denetimden Geçti.