Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dersim’deki Öğrencilerin Barınma Sorununa Çözüm: Etüt Odaları Yatakhane Olarak Düzenlendi

Munzur Üniversitesi Öğrencileri Barınma

Munzur Üniversitesi Öğrencileri Barınma Sorunu Yaşıyor

Munzur Üniversitesi’nde öğrenim gören 7 binin üzerindeki öğrenciye karşılık şehirdeki yurt kapasitesi yaklaşık 3 bin kişi. Bu durum, öğrenciler arasında barınma sorununu beraberinde getiriyor ve 2023-2024 eğitim öğretim yılı sona ermek üzereyken bu sorun hala çözülebilmiş değil.

Munzur Üniversitesi Öğrencileri Yurt Sorunuyla Karşı Karşıya

Munzur Üniversitesi’nde öğrenci barınma sorununu çözmek üzere yapımına başlanan yeni yurt henüz tamamlanmış değil ve bu nedenle öğrenciler farklı yurtlara dağıtılmak zorunda kalıyorlar. Ancak mevcut yurt kapasitesinin üstünde öğrenci nüfusu nedeniyle öğrenciler zorluklar yaşamaktadırlar.

Öğrenciler, barınma sorunu yüzünden etüd odası gibi geçici yerlerde kalmaktan bıktıklarını anlattı.

Öğrenciler Derslerinden Mahrum Kalıyor

Tunceli KYK Kız Yurdu’ndaki öğrenciler, etüt odalarında kalıyor ve bu durumun barınma sıkıntısı nedeniyle ders çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Bir öğrenci, “Okulda ikinci yılım ama hiçbir şekilde net bir yerimiz olmadı. 1 hafta oldu memlekten döneli fakat hala her gün farklı odalardayız. Kaldığımız yatakların asıl sahipleri gelir diye valizlerimizi açmaya, dolaplara yerleştirmeye korkuyoruz. Okula her geldiğimizde ‘acaba bu gece hangi odada uyuyacağız’ diye düşünmek istemiyoruz artık. Okul yönetimi sorunumuza çözüm bulsun” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Öğrenciler Geçici Çözümlerle Mücadele Ediyor

Munzur Yurdu’nun açılmaması nedeniyle 170 öğrenci farklı yurtlara dağıtılmış durumda ve bu durum öğrencileri olumsuz etkiliyor. Tunceli KYK Kız Yurdu, etüt salonlarını öğrencilerin konaklaması için yatak odası olarak belirlemiş durumda ve bu durum da öğrencilerin ders çalışma ortamlarını zorlaştırıyor.

Yaşanan sıkıntılara ilişkin Tunceli KYK Yurt yetkilisi, “Mevcut bazı odalarımızın kapasitesi farklı. Bu odalarımız, misafir öğrencilerimiz ve yurt çıkmayan öğrencilerimiz için hazırlanmış kalabalık odalar. Şu anda bir yurt geçişi var. Bir, iki hafta içinde çözülecek bir taşınma problemi var. Bu geçici barınma yöntemi sadece, devamlılığı esas değil. Öğrencilerimizi, yer açılana kadar konuk ediyoruz. Taşınmadaki küçük bir pürüz bu, her şey rayında gitmeyebilir. Öğrenciler dışarıda değil, kesinlikle tek bir öğrencimizle dışarıda kalmayacak. Yine kendi bünyemizdeki mevcut yurtlarımıza yerleştiriyoruz öğrencilerimizi” dedi.

İlgili Haber  Eskişehir'de Laik Eğitim Panelli Etkinlik Düzenlenecek

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Giresun Üniversitesi Alucra Turan Bulutçu
Sıradaki Haber Turan Bulutçu MYO’da Öğrenci Kontenjanı Artırıldı