Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ders Dışı Kazanımların Entegrasyonu: Diplomaya Yenilikçi Bir Bakış

YÖK Başkanı Erol Özvar,

YÖK Başkanı Erol Özvar, Üniversite Dışı Kazanımların Transkriptlere Eklenmesi İçin Amaç Belirtti

Standartlar Mevzuatla Belirlenecek

YÖK Başkanı Erol Özvar, Yükseköğretim Çalışma Grubu ile BTK Akademi’nin belirleyeceği ders içeriklerinin, “üniversite dışı” kazanımların 2024-2025 öğretim yılı güz döneminden itibaren transkriptlere yansıtılmasının amaçlandığını bildirdi. Üniversite dışı kazanımların kayıt altına alınmasının, belirli standartlara kavuşturulmasının, bir mevzuat dahilinde bunların öğrencilerin veya bu dersleri alan diğer kimselerin nitelikleri arasında sayılarak akredite edilmesinin önem taşıdığını vurgulayan Özvar, şunları söyledi: “Aslına bakarsanız dünyada da bu çok yeni bir alan. Avrupa Komisyonunun yaptığı çalışmalar dahilinde Avrupa Eğitim Bakanları ‘mikro kazanımlar’ başlığı altında bu çerçevede çok önemli faaliyetler yürütüyor. Biz de YÖK olarak Avrupa’daki muadillerimizle mevki aşlarımızla bu konuyu çok yakından takip ediyor ve çalışıyoruz. Avrupa’da üniversite dışı kazanımlar, henüz daha tam anlamıyla yürürlüğe girmese de her ülke bu konuda önemli adımlar atıyor. Türkiye işte bu adımları ilk atan ülkelerin şu anda başında geliyor. Aslına bakarsanız bizim yapmaya çalıştığımız şey üniversite dışı belirli standartlara ve hukuki çerçeyi kavuşturulmuş kazanımları üniversite kazanımları içine dahil edebilmek.

Yaşam Boyu Öğrenim Desteklenecek

BTK Akademi ve diğer sektörlerde bu yönde yapılan çalışmaların bir bakıma ilk örnekleri olacak. Yaşam boyu öğrenim projesinin de çok önemli bir adımı bu projeyle gerçekleştirilmiş olacak. Bu ilk adım diğer sektörlere de genişletilecek. Özellikle uzman mühendislerden, doktora yapanlardan ve özel sektörden verilecek dersleri de bu format içine yerleştirmeyi de düşünüyoruz.

Çağa Uygun Güncelleme Yapmalıyız

YÖK olarak geleceğin meslekleri üzerine yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bilgi teknolojileri ve yapay zeka alanlarına özel çalışmalar yapıyoruz. ‘Yapay Zeka Temelli Programların Belirlenmesi Çalışma Grubu’nda üniversitelerde yapay zeka, büyük veri, dijitalleşme gibi alanlarda çalışan 15 öğretim üyesi ve 4 Yükseköğretim Kurulu üyesi yer alıyor. Bütün programlarda, çağın gereklerine uygun bir yenilenme, güncelleme yapmak zorundayız. Bu güncellemelerin başında da bilgi teknolojileri ve yapay zeka geliyor. Bununla beraber yine bilgi teknolojilerine dayalı iletişim önümüzdeki yıllarda da en çok öne çıkacak alanların başında gelmektedir.”

İlgili Haber  Sahte Dioploma Sorunu: Kolay Diploma ile Aynı Ciddiyette!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler