Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Depremlerden Etkilenen 11 Kent, Bir Yılda 57 Bin 15 Kez Sarsıldı.

Deprem Uzmanı: 6 Şubat

Deprem Uzmanı: 6 Şubat 2023’teki Kahramanmaraş Depremleri Türkiye’nin En Yıkıcı Depremleri Oldu

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Afet Yönetimi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen 11 ilin, bir yıl içerisindeki deprem hareketliliğine ilişkin bilgi verdi.

En Yıkıcı Depremler

Dünya genelindeki deprem verilerine göre 2023’te en fazla can kaybının 6 Şubat’taki depremlerde meydana geldiğine dikkati çeken Özmen “Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ili doğrudan 7 ili de dolaylı şekilde etkileyerek toplam 18 ilde hasara neden oldu. Bu depremler, Türkiye’de son yüzyılda en fazla can kaybına ve yıkıma neden olan, en geniş alanı etkileyen ve en fazla sayıda binanın yıkılmasına ve en fazla ekonomik kayıp yaşatan depremler olarak kayıtlara geçti” değerlendirmesini yaptı.

Depremlerden Etkilenen Alanlar

Depremlerden doğrudan etkilenen 11 ilde ülke nüfusunun yüzde 16,4’ünün yaşadığına işaret eden Özmen, Türkiye yüzölçümünün yüzde 14’ünün bu depremlerden etkilendiğini belirtti. 6 Şubat 2023’ten bu yana 11 ilde 57 bin 15 deprem meydana geldi ve bu bölgelerde günde ortalama 156, haftada 1096 ve ayda 4 bin 751 deprem yaşandı. En fazla sarsıntının Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Adana’da gerçekleştiği kaydedildi.

Üniversitelerde Afet Yönetimi Eğitimi

Özmen, üniversitelerin afet ve afet yönetimi eğitimi konusunda öncü rol üstlenmesi gerektiğini vurgulayarak, kamu kurumları ve belediyelerdeki personelin afet yönetimi konusunda eğitilmesinin önemine dikkat çekti. Üniversitelerde afet ve afet yönetimi konusunda seçmeli ve zorunlu derslerin sunulması gerektiğini belirtti.

Eğitim Kalitesi

Üniversitelerdeki Acil Yardım ve Afet Yönetimi Lisans ve Acil Durum ve Afet Yönetimi Ön lisans programlarının eğitim kalitesinin artırılması ve mekansal planlamaların afet tehlike ve risk haritaları dikkate alınarak yapılması gerektiğini vurguladı.

İlgili Haber  İstanbul'da Eğitim Kurumunda Meydana Gelen Yangın Olayı


AA

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler