Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Depremden Etkilenen Öğretmen ve Öğrencilerin Sıkıntıları Meclis Gündeminde

Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz

Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Meclis Araştırması için çağrı yaptı

DEP Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, 6 Şubat depremlerinin ardından eğitim emekçileri ve öğrencilerin yaşadığı sorunların Meclis Araştırması açılarak çözülmesi gerektiğini belirtti. Sayyiğit, depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen eğitim ve öğretimin tam anlamıyla depreme dayanıklı okullarda yapılmadığını ve öğretmenlerin şartlarının iyileştirilmediğini vurguladı. Ayrıca çadır ve konteynır kentlerde kalan öğrenciler için güvenli alanların oluşturulmamasının da büyük bir sorun olduğunu ifade etti.

Depremin Etkisi

Gülcan Kaçmaz Sayyiğit’in gerekçesinde, depremin Türkiye’nin %90’ından fazlasının deprem kuşağında yer aldığına dikkat çekerek, deprem farkındalığı ve politikalarının yeterince geliştirilmediğini belirtti. Depremlerin neden olduğu hasar ve kayıpların azaltılması için önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Sayyiğit, 6 Şubat 2023’teki depremin 15 milyona yakın insanı etkilediğini ve en az 50 bin insanın hayatını kaybettiğini, 100 bini aşkın kişinin de yaralandığını belirtti.

Eğitim Alanındaki Sorunlar

Depremin eğitim alanındaki etkileriyle ilgili olarak Sayyiğit, Adıyaman, Maraş, Malatya, Hatay gibi illerde yaşanan önemli sorunlara dikkat çekti. Bu illerdeki eğitim emekçileri ve öğrencilerin ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğunu ve depremin hayatlarını ciddi şekilde etkilediğini vurguladı. Ayrıca üniversite öğrencilerinin depremden etkilendiğini ve barınma sorunlarının devam ettiğini belirtti.

Mevcut Durum ve Çözüm Önerileri

Mevcut durumun üzerinden bir yıl geçmesine rağmen eğitim emekçileri ve öğrencilerin yaşadığı sorunların çözülmediğine dikkat çeken Sayyiğit, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin devreye girmesini ve sorunların belirlenerek çözüm önerileri geliştirilmesini istedi. Ayrıca Millî Eğitim Bakanı’nın deprem bölgesindeki dersliklerin durumuyla ilgili açıklamalarını da değerlendirdi ve bu konuda atılmayan adımların itirafı olduğunu belirtti.

İlgili Haber  Belediyeden Ücretsiz İngilizce Kursu Fırsatı - Kapaklı Gazetesi

Kaynak: Duvar

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Meral Akşener’den Erdoğan’a çağrı: ‘100
Sıradaki Haber Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı: 100 Bin Öğretmen Atamasını Yap!