Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çin’in Gücü Sizi Yerle Bir Edecek

Tesla CEO’su Elon Musk,

Tesla CEO’su Elon Musk, Çinli Otomobil Üreticilerini Tehdit Ediyor

Elon Musk, Çinli Otomobil Üreticilerini Rakip Olarak Görüyor

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Çinli otomobil üreticilerinin ticari engeller olmaması halinde küresel rakiplerini “yerle bir edeceğini” söyledi. Musk, Çinli otomobil şirketlerinin “en rekabetçi” şirketler olduğunu ve dünyadaki diğer otomobil şirketlerinin çoğunu yerle bir edebileceklerini belirtti.

Çinli Otomobil Şirketlerinin Piyasadaki Yükselişi

Çin merkezli BYD, geçtiğimiz çeyrekte dünyanın en çok satan elektrikli araç şirketi olarak Tesla’yı geride bırakmıştı. Musk, Tesla’nın 4’ncü çeyrek mali sonuçlarının ardından analistlerle yaptığı görüşmede Çinli otomobil şirketlerinin küresel pazarda önemli başarılar elde edebileceklerini ifade etti.

Tesla’nın Gelir ve Büyüme Endişeleri

Tesla, yeni nesil araç üzerinde çalışılması nedeniyle araç hacmindeki büyümenin bu yıl 2023’e kıyasla daha düşük olabileceği konusunda uyardı. Şirketin geliri 2023’ün dördüncü çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 artarak 25.2 milyar dolara yükseldi. Ancak Tesla, bu büyüme endişeleri nedeniyle piyasa beklentilerini karşılayamadı.

Tesla’nın Üretim ve Gelir Durumu

Tesla’nın 2023’ün son çeyreğinde küresel çapta 494 bin 989 otomobilin üretimini yaparken, 484 bin 507 aracın teslimatını gerçekleştirdiği bildirildi. Şirketin araç üretimi bu dönemde yıllık bazda yüzde 13, teslim ettiği araç sayısı da yüzde 20 arttı. Ayrıca şirketin net kârı, 2022’nin dördüncü çeyreğine göre yaklaşık 2 kat artarak 7.9 milyar dolara yükseldi.

Ford’un Geri Çağırma Kararı

ABD’nin büyük otomobil üreticilerinden Ford’un ABD’deki yaklaşık 1.9 milyon “Explorer” model aracını bir donanım sorunu nedeniyle geri çağıracağı bildirildi. ABD Ulusal Kara Yolu Trafik Güvenliği İdaresi, geri çağırma kararının 2011-2019 yılları arası “Explorer” model araçları kapsadığını duyurdu. Bu sorun nedeniyle araçların sürüş sırasında tehlike oluşturabileceği belirtiliyor.

İlgili Haber  AB, Reşit Olmayanların Güvenliğini Göz Önünde Bulundurarak TikTok'a Soruşturma Başlattı

Araç sahiplerine 13 Mart’tan itibaren konuya ilişkin bildirim gönderilmeye başlanacak.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor