Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çalışanlarını işten çıkartan şirket, 1900 kişiyi etkiledi.

Microsoft, 3 Trilyon Dolarlık


Microsoft, 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşarak Tarihi Bir Başarıya İmza Attı

Microsoft, 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşarak Tarihi Bir Başarıya İmza Attı

Microsoft, 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ikinci şirket oldu

Microsoft oyun bölümünden 1900 çalışanını işten çıkarmasının ardından ilk kez 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ikinci şirket oldu. Geçtiğimiz gün ilk kez 3 trilyon dolar sınırını aşan şirket, piyasalar kapanmadan önce tekrar düşüşe geçti ve bugün 3,01 trilyon dolar ya da hisse başına 404,87 dolardan kapandı. Geçen yılın Aralık ayında bu rakama ulaşan ve o zamandan beri Wall Street’in en değerli şirketi unvanı için Microsoft ile yarışan Apple’dan ardından bu seviyeye gelen ikinci şirket oldu. Microsoft hisselerindeki bu hareketliliğin önemli bir kısmı son zamanlarda yapay zeka duyurularına olan bağlılıktan kaynaklanıyor ve çok sayıda yeni ürün duyurusu da hisselerin haftadan haftaya yükselmesine önemli bir destek sağlıyor.

Microsoft, oyun bölümünden 1900 çalışanını işten çıkardığı gün tarihi bir başarı elde etti

Şirketin hisse senetlerine dair bu zaferi, Microsoft’un oyun bölümünden 1900 işçiyi işten çıkardığı gün gerçekleşti. Bu hamle ise bir bakıma şirketin geçen yıl Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almasının sonuçlarından biri olarak görülüyor. Etkilenen işçilerin çoğu Activision Blizzard’a ait ve bunların arasında iptal edilen hayatta kalma oyunu kadrosundaki isimler de var. Phil Spencer ise işten çıkarmaları “büyüyen işimizin tamamını destekleyecek sürdürülebilir bir maliyet yapısına sahip bir strateji ve uygulama planının” bir parçası olarak tanımladı. Blizzard Entertainment başkanı Mike Ybarra da şirketten ayrılacağını açıkladı.

İlgili Haber  Tüpraş 500 Milyon Dolarlık Yatırım Planını Açıkladı

Microsoft’un Gelecek Planları ve Beklentileri

Neredeyse tam bir yıl önce Microsoft, oyun bölümleri de dahil olmak üzere şirket genelinde 10.000 kişiyi işten çıkardı. Microsoft, Eylül 2023’te sona eren çeyreği kapsayan Ekim 2023’te yayınlanan en son kazanç tablosunda yıldan yıla yüzde 13 artışla 56,5 milyar dolar gelir ve yıldan yıla yüzde 13 artışla Xbox içerik ve hizmet geliri bildirdi. Şirketin önümüzdeki hafta 2023 için tüm yıla ait kazancını açıklaması bekleniyor.

Rebekah Valentine, IGN’de Kıdemli Muhabir

Rebekah Valentine, IGN’de kıdemli muhabir. Burçin Aygün Türkçeleştirdi.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor