Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Bu Faizle Yatırım Yapılmaz” Uyarısı Garanti BBVA Genel Müdürü’nden

Garanti BBVA’nın “İhracatta Sürdürülebilir


Garanti BBVA’nın “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” Buluşması

Garanti BBVA’nın İhracatta Sürdürülebilir Gelecek Buluşması Bursa’da Gerçekleşti

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ Ekonomik Durumu Değerlendirdi

Garanti BBVA’nın Avrupa Yeşil Mutabakatı uyum sürecinde sürdürülebilir yatırımların önünü açmak amacıyla başlattığı “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” buluşması, Bursa’da gerçekleştirildi. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, buluşmada yaptığı konuşmada, 2024’ün ekonomide dengelenmenin devamı niteliğinde olacağını belirterek, sadeleşmenin kendini hissettireceğini kaydetti. Yatırım konusuna özel bir başlık açarak, TL cinsinden yatırım yapacak firmalar için enflasyonu makul seviyelere indirene kadar banka kaynaklarının uygun olmayabileceğini belirtti.

2023 Ekonomik Öngörüler

Baştug, Türkiye’nin 2023’te yüzde 4,5 büyüdüğünü ve bu yıl iç talepteki düşüş kaynaklı olarak büyümenin %3,5 seviyesinde gerçekleşmesini öngördüklerini söyledi. Enflasyon konusuna da değinen Baştuğ, “Uygulanan ekonomi politikaları neticesinde hızla rezervler artıyor. Enflasyonun eğiliminde de düşüş gözlemlemeye başladık.” diye konuştu.

Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği

Baştuğ, “Biz bu zamana kadar bir firmayı değerlendirirken teminatına, nakit akışına, her şeyine bakardık. Artık iklime de bakmaya başladık. İklim ve yatırımın yapılacağı yerin çevreyle uyumu nasıl olacak?” dedi. Sürdürülebilirlik konusuna vurgu yaparak, “İklim kriziyle mücadeledeki kararlılığın su yönetimi konusunda da sürdürülmesi gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Gelecek Senenin Ekonomik Beklentileri

Baştuğ, 2024’te iç talepteki yavaşlamayla 30-35 milyar dolarlık cari açık öngördüklerini ifade etti. Kur beklentilerine de değinen Baştuğ, “Çok ciddi bir dalgalanma beklemiyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi sakin devam edecek.” dedi. Programda, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Etem Karakaya da Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’nın ekonomik boyutlarını içeren sunum yaptı.

İlgili Haber  Kapalıçarşı'nın Değerli Taşları: Dolar ve Altın Rallisi


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor