Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Borsadaki Alıcılı Başlangıcın Beklendiği Yönünde Haber Var

Moody’s Türkiye not görünümünü

Moody’s Türkiye not görünümünü Durağan’dan Pozitif’e revize etti, Kredi notunu B3 olarak korudu

Moody’s ve Scope Ratings tarafından revize edilen Türkiye’nin kredi notu ve görünümü

Moody’s ve Scope Ratings, Türkiye’nin kredi notu ve görünümü hakkında önemli güncellemeler yaptı. Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B3 olarak teyit ederken, not görünümünü Durağan’dan Pozitif’e revize etti. Scope Ratings ise Türkiye’nin kredi notunu teyit ederken, görünümünü yukarı yönlü revize etti. Moody’s tarafından yapılan açıklamada, görünümün pozitif olarak değişmesinin ana nedeninin ekonomi politikasındaki belirleyici değişiklik, özellikle de ortodoks para politikasına dönüştürülmesi olduğu belirtildi. Bu politikaların sürdürüldüğü takdirde, Türkiye’nin makroekonomik dengesizliklerinin azaltılması olasılığının önemli ölçüde artacağı ifade edildi.

Uluslararası yatırımcı ilgisi ve otomotiv sektöründe artış

J.P. Morgan, uluslararası yatırımcıların, TCMB’nin New York’ta düzenlediği ilk Yatırımcı Günü’ne yoğun ilgi gösterdiklerini bildirdi. Ayrıca 2023 yılında Türkiye’nin otomotiv üretimi %9, ihracatı ise % artış gösterdi.

Uluslararası İlişkilerde ve Enerji Sektöründe Yaşanan Gelişmeler

Çin, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Tayvan seçimlerini kutlamasını protesto etti ve ABD Başkanı Biden, Tayvan’daki başkanlık seçimlerine ilişkin açıklamasında, “Bağımsızlığı desteklemiyoruz.” dedi. ABD savaş uçakları, Husilerin bir ABD destroyerine doğru ateşledikleri bir gemisavar seyir füzesini düşürdü ve Katar, Kızıldeniz rotası üzerinden LNG sevkiyatını durdurdu.

Diğer Haber Başlıkları ve Beklentiler

MESS, 1 Eylül 2023’ten itibaren geçerli olacak ilk 6 aylık ücret artışı için teklifini %73’e yükseltti ve Tayvan’ın yeni lideri Lai Ching-te oldu. MKK verilerine göre pay senedi yatırımcı sayısı geçen hafta 75.158 kişi azaldı. ABD’de piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak. Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi açıklanacak. Türkiye’de Bütçe Dengesi açıklanacak. TBMM Genel Kurulu terör gündemiyle toplanacak. Milli Savunma Bakanı Güler ve Dışişleri Bakanı Fidan terör saldırılarına yönelik TBMM Genel Kurulunu bilgilendirmesi bekleniyor. Togg T10X için siparişler 15 Ocak’ta başlayacak. Davos Zirvesi 15 – 19 Ocak’ta gerçekleşecek.

İlgili Haber  Tesla'nın Kazancı Beklentilere Göre Hayal Kırıklığı Yarattı, Kâr Düşük.

Borsa İstanbul’un Durumu ve Haftalık Değerlendirme

BİST 100 endeksi haftalık bazda %4,78 değer kazanırken, Moody’s beklentileri ve TCMB Yatırımcı Günü etkinlikleri bankacılık tarafına katalist etki yarattı. TCMB, Kasım ayı cari işlemler hesabını açıkladı. Buna göre, cari açık Kasım’da 2,72 milyar dolar olurken, beklenti 1,6 milyar dolar olması yönündeydi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 2,2 milyar Dolar fazla verdi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı ise 4,4 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Son Dakika Şirket Haberleri

Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz. Ayrıca Çin Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu ve petrol fiyatları yükselişe geçti.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Borsa İstanbul’da Tarihi Gün: BIST
Sıradaki Haber Borsa İstanbul’da Kapanış Rekoru Kırılarak Yeni Bir Zirve Yakalandı