Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Borsada Ocak Ayında Göz Kamaştıran Performans

Borsa İstanbul 2023 Ocak

Borsa İstanbul 2023 Ocak Ayı: Analiz ve Değerlendirme

Duraklama Dönemi ve Beklentiler

2023’ün son ayında, Borsa İstanbul’da bir duraklama dönemi yaşandı. Yatırımcılar bekleyişe geçerken endekste ciddi hacim düşüşü ve satıcılı seyirlerin yoğun olduğu günler görüldü. Aralık ayında ise Borsa İstanbul, küresel ralliyi kaçırdı.

Ocak Ayındaki Yükselişin Sebepleri

Ocak ayında risk iştahının artmasıyla birlikte Borsa İstanbul’da artan performans, beklentilerin üzerindeydi. Ayın son işlem gününde endeks, 8.577 puan ile rekor kırdı. Bu durumun sebepleri arasında Merkez Bankası’nın faiz artırımının sona ermesi, mevduat faizlerindeki kısmi gerileme, enflasyon beklentileri ve pozitif bilanço tahminleri etkili oldu. Ayrıca küresel tarafta yaşanan olumlu gelişmeler de bu yükselişi destekledi.

Endeksin Enflasyondan Koruma Potansiyeli

Ocak ayında BIST100 endeksi yatırımcısına yaklaşık yüzde 13,7’lik bir getiri sağladı. Aylık enflasyon beklentisinin yüzde 6 olduğu dikkate alındığında, endeks reel bazda yüzde 7’nin üzerinde bir kazanç elde etti. Ayrıca endeksin altında yer alan sektör endekslerinin de önemli performans gösterdiği görüldü.

Bankaların Performansı ve Beklentiler

Bankalarla ilgili haber ve gelişmelerin fiyatlamalarda etkili olduğu Ocak ayında, bankacılık endeksi normalleşen para politikasını yansıtırken, bilanço döneminde ise olumlu sinyaller verdi. Önemli bankaların bilançolarının beklentilerin üzerinde seyrettiği görüldü ve bu durum bankacılık endeksindeki ralliyi ateşledi.

Yabancı Yatırımcı İlgi ve Girişi

Seçim sonrası ekonomi yönetimindeki değişiklikler ve atılan para politikası adımları, yabancı yatırımcıların ilgisini artırdı. Bu ilgi neticesinde yatırımcılar, 2023’ün ikinci yarısından itibaren Türk hisse senetlerine 2,4 milyar dolarlık yatırım yaparken, Ocak ayında da net 3 milyon dolarlık alım gerçekleştirdiler.

İlgili Haber  Abd'de Enflasyon Aralıkta Beklentileri Aştı - Son Dakika Ekonomik Gelişmeler

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


JPMorgan Analizi: Bankacılık Sektörü İkinci
Sıradaki Haber Jpmorgan’dan Türk Bankacılık Sektörü Analizi: Önemli Gelişmeler ve Trendler