Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bölgesel Bankalar Gayrimenkul Kredisi Zorluklarıyla Mücadele Ediyor

Bölgesel Bankaların Gayrimenkul Kredisi

Bölgesel Bankaların Gayrimenkul Kredisi Zorluklarıyla Karşı Karşıya

Endişelerin Artması

Yatırımcılar, özellikle New York Community Bancorp’un (NYSE:NYCB) ticari gayrimenkul (CRE) kredilerine önemli ölçüde maruz kalması ışığında, ABD bölgesel bankalarının finansal sağlığı konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor.

Önemli Ölçüde CRE Maruziyeti

Apollo araştırmasına göre, bölgesel bankalar tüm ödenmemiş CRE kredilerinin yaklaşık %70’ini elinde tuttuğu için bu endişe artmıştır. Bölgesel bankacılık krizine yol açan Silicon Valley Bank’ın 2023 baharında çökmesi bu korkuları artırdı.

Açığa Satış ve Beklentiler

Çöküşünden önce Silicon Valley Bank’ı açığa satmasıyla tanınan Raging Capital Ventures’tan William C. Martin, 30 Ocak’taki kazanç açıklamasının ardından NYCB’ye karşı benzer bir bahis oynadı. Açıklamada gayrimenkul kredileriyle ilgili sıkıntıların ortaya çıkması NYCB’nin hisse fiyatında yaklaşık %60’lık bir düşüşe neden oldu.

Piyasa Eğilimleri

COVID-19 salgınının etkilerini hala üzerinden atamayan CRE piyasası, temerrüt oranlarında artışa hazırlanıyor. Fitch, 2024 yılında ticari ipoteğe dayalı menkul kıymetler için %8,1’e bir artış öngörüyor.

Ticari Taşınmazlar ve Kira Temerrütleri

NYCB’nin New York’ta kirası sabitlenmiş ev sahiplerine kredi veren önemli bir kuruluş olması, NYCB için özel bir risk oluşturuyor. Çok aileli kredi portföyünün yarısından fazlası, çoğu kira düzenlemesine tabi olan New York Eyaleti mülklerine bağlıdır.

Beklenen Etkiler

Fitch, 100 milyar doların altında varlığa sahip yaklaşık 1.900 bankanın CRE kredilerinin özkaynaklarının %300’ünü aştığını bildirdi. Kurum ayrıca, CRE’de ortalama %40’lık bir fiyat düşüşünün, çoğunlukla küçük bankalardan oluşan ılımlı sayıda bankanın iflasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

İlgili Haber  Pazarda 50, Kasapta 200: Sucuk Alırken Hile ve Sahteciliğe Dikkat!

Bankaların Strateji Değişiklikleri

Bölgesel bankalar potansiyel zorluklara hazırlanırken, bazıları zararına kredi satmayı veya zarar karşılıklarını artırmayı düşünüyor. NYCB, CRE konsantrasyonunu azaltma stratejisinin bir parçası olarak kredi satışlarını değerlendirdiğini belirtti.

Kaynak: Reuters

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


TCMB Temmuz Faiz Kararını Açıklıyor:
Sıradaki Haber Tcmb Beklenen Hamleyi Gerçekleştirmeyerek Faizde Değişiklik Yapmadı