Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bir Okula İşkenceci Adı Verilemez

İzmir Valiliği, İşkenceci Bir

İzmir Valiliği, İşkenceci Bir Subayın Adıyla Okul Adlandırılmasına Gelen Tepkilerle Karşılaştı

Okulun İsim Törenine Tepkiler

İzmir’in Buca ilçesi Belenbaşı Mahallesi’nde yıktırılıp yeniden inşa edilen Belenbaşı İlköğretim Okulu’na, 12 Eylül askeri darbesinin ardından Diyarbakır Hapishanesi’nde gerçekleştirilen işkencelerle tanınan asker Esat Oktay Yıldıran’ın isminin konulmasına Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim Sen) da itiraz etti.

Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği isim verme töreninde Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, okul içerisinde düzenlenen anıt köşesinin de açılışını gerçekleştirdi.

Eğitim Sen Şube Başkanından Tepki

Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir, İzmir Valiliği’nin Buca’daki köklü okulların adlarını değiştirmekte ısrarcı olduğunu ifade ederek, “1930’da açılan Buca Ortaokulu’nun ismi Şehit Hüseyin Şimşek, 1962’de açılan Şirinyer Lisesi’nin ismi Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi, 1966’da açılan Gürçeşme Lisesi’nin ismi Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi, 1978’de eğitime başlayan Buca Endüstri Meslek Lisesi’nin ismi ise Süleyman Şah olarak değiştirilmiştir” dedi.

İşkenceci Birinin Adı Okula Verilemez

Valiliğin 15 Nisan 2023 tarihinde bir skandal gerçekleştirdiğini iddia eden Candemir, “1959 yılında kurulan Belenbaşı Köyü İlköğretim Okulu’nun adı işkenceci bir şahsiyet olan Esat Oktay Yıldıran İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir. 12 Eylül darbesinin sembollerinden biri ve Diyarbakır Hapishanesi’nin eski komutanı Esat Oktay Yıldıran; darbe sonrası hapishanedeki müdürlüğü döneminde onlarca kişinin ölümüne yol açan bir işkencecidir. Esat Oktay Yıldıran’ın gerçekleştirdiği işkenceler hakkında birçok kitap ve film yapılmıştır” ifadesini kullandı.

Utancın Düzeltilmesi Şart

AK Parti’nin 2010 yılında ‘çözüm süreci’ adı altında, AK Partili Fatih Belediyesi’nin Fatih Şehitler Parkı’ndaki anıttan Esat Oktay Yıldıran’ın adını kaldırdığını hatırlatarak, “Bir işkencecinin adının eğitim kurumuna konulması asla kabul edilemez. AK Parti hükümeti, parktan sildiği işkencecinin adını şimdi bir eğitim kurumuna veriyor. Eğitim Sen olarak, işkenceleriyle tanınan ve birçok insanın ölümüne neden olan bir kişinin adının bir eğitim kurumuna verilmesini şiddetle kınıyoruz. Bu rezaletin bir an evvel düzeltilmesi ve İzmir Valiliği’nin bu isim değişikliği kararından acilen geri dönmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Haber  Mete Gazoz, Üniversite Öğrencileriyle Buluştu!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler