Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Barış Akademisyenlerine Emekliye Ayrılma İzni Vermeyen Üniversite Tarafından Ret!

Akademiye Geri Dönüş İçin

Akademiye Geri Dönüş İçin Engeller Sürüyor: Barış Akademisyenleri

Akademiye Geri Dönüş Engelleniyor

Barış Akademisyenleri, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi. Ancak mahkeme kararıyla görevlerine geri dönen akademisyenlerin üniversitelerine dönmeleri engelleniyor. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, mahkeme kararıyla görevine geri dönen iki akademisyenin emeklilikten dönüş başvurularına rektörlük olumsuz yanıt verdi.

Haksız Uygulamalara Karşı Çağrı

Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Üniversiteler Şubesi ve İzmir Dayanışma Akademisi, haksızlığa son verilmesi çağrısında bulundu. Mahkemelerin haklarını iade ettiği akademisyenlerin bir kez daha haksızca üniversite dışında bırakıldığı aktarılan açıklamada, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu 60/B maddesi hatırlatılarak, “Üniversite yönetimleri baskı ve tehdit yoluyla emeklilikten dönüş dilekçesi veren öğretim üyeleri için “hizmetine ihtiyaç yoktur” yazıları yazdırıyor ya da mahkeme kararının emeklilikten dönüş hakkını kapsamadığı yorumunu yapıyor. Suç işliyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Baskı ve Tehdit

Akademisyenlerin emeklilikten dönüş başvurularına rektörlük tarafından olumsuz yanıt verildiğini aktarılan açıklamada, “DEÜ’deki uygulama 6 yıldır mağdur edilmiş barış akademisyenleri için bir başka hak ihlâlidir, yargı kararlarını tanımamaktır, zorbalıktan başka bir şey değildir. DEÜ yönetimini bir an önce bu yanlıştan dönmeye, mağduriyete son vermeye davet ediyoruz. Bölüm ve anabilim dalı başkanlarına da hatırlatmak istiyoruz ki, bağımsız karar alma mekanizmalarının önündeki her türlü baskı ve engellemenin karşısında sizinle birlikte mücadele etmeye, haklarınızı korumak için gerekenleri yapmaya hazırız. İdarelerin hukuksuz uygulamalarına alet olmayın! Hukuk ve adalete sizlerin de ihtiyaç duyabileceğini unutmayın! Demokratik üniversite için birlikte mücadele edelim!” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber  MEB’in Online Eğitim Kararı: Lise ve Üniversite Hazırlık Kursları Kapanıyor mu?

Her Türlü Baskı ve Engelllemenin Karşısında Mücadele Edeceğiz

Mahkeme kararına rağmen rektörlüğün tutumunun ‘hak ihlâli’ olduğu ifade edilen açıklamada, akademisyenlerin mahkeme kararlarının uygulanmamasının hak ihlali olduğu belirtildi. Akademisyenlerin haklarını savunmak için her türlü baskı ve engellemeye karşı mücadele etmeye hazır olduklarını vurgulandı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler