Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Tekin’in Özel Okul Açıklamasına Tepki: İstifa Çağrısı

Özel Okul Ücretleri Açıklamasına
Özel Okul Ücretleri Açıklamasına Tepki: İstifa Çağrısı

Bakan Tekin’in özel okul ücretleri konusundaki açıklamalarına CHP’li Özçağdaş’tan büyük tepki geldi. Özçağdaş, Bakan Tekin’e istifa çağrısı yaparak, yönetmeliklere uygun bir tavır içinde olmadığını belirtti.

Özçağdaş’ın Tepkisi

Yüzde 150’den yüzde 300’e varan fahiş zamların söz konusu olduğuna işaret eden Özçağdaş, Bakan Tekin’e istifa çağrısı yaparak şunları kaydetti:

“Yönetmeliğe göre, özel okullarda ara sınıfların eğitim ücreti belirlenirken geçmiş yıl ilan edilen ücrete bir önceki yılın ortalama yurt içi ÜFE+bir önceki yılın ortalama TÜFE/2+5 oranından fazla artış yapılamaz. Ancak Bakanlığın belirleme yetkisi bulunmadığından ilk defa kayıt yaptıracaklar için ücretler okulların inisiyatifine bırakılmış durumda. Üstelik özel okullarda bu yıl en fazla yüzde 56,89 oranında artış yapılabilecek olmasına rağmen, farklı kalemlerin eklenmesi ile ara sınıflarda da yüksek zam oranları ortaya çıktı. Sayın Tekin bir Milli Eğitim Bakanı gibi değil, uzaktan konuyu takip eden bir vatandaş gibi davranarak, yetkilerine uygun olmayan bir tavır içerisinde hareket etmektedir. Kendisi konuya yönelik bir çözüm üretmek için adım atmak yerine kurumları uyarmakla yetinecekse istifa ederek konuyu huzur içerisinde uzaktan takip etmeyi sürdürebilir.”

Bakan Tekin’in Açıklaması

Bakan Tekin, özel okul ücretlerine ilişkin açıklama yapmış, mevcut yönetmeliğe göre, ara sınıflar için özel okulların fiyatlarını belirleme yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığı’nda olduğunu ancak başlangıç sınıflarıyla ilgili fiyat belirleme yetkilerinin özel okullarda olduğunu iade etmişti.

Özel okul yetkililerine seslenen Tekin, “Onlardan talebim, beklentim de paydaş olmanın bilinciyle toplumda rahatsızlık yaratmayacak bir eğitim öğretim süreci oluştururlarsa mutlu oluruz” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haber  MEB'in Önemleri: Öğrenci Devamsızlığına "Dur" Dediği Sabah Okullardaki Devam Durumunu Açıklıyor

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler