Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Tekin’den Velilere: Hindistan, Çin ve Tayland Sorunu!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Zorunlu Eğitim ve Ebeveyn Eğitimi Konusunda Konuştu

Milli Eğitim Bakanı’nın Okul Süresi ve Ebeveyn Etkisi Üzerine Değerlendirmeleri

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Zeytinburnu Telsiz Bilgievi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 18 yaşını doldurmuş bir çocuğun yaklaşık ömrünün 150 bin-160 bin saat civarında olduğunu dile getirdi. Zorunlu eğitim çağındaki çocukların yaklaşık 12 bin saatini okulda geçirdiğini ifade eden Bakan Tekin, bu sürenin sadece yüzde 10’unun okulda geçirildiğine dikkat çekti. Zorunlu eğitim çağında çocukların 12 bin saatini okulda geçirdiklerini belirten Bakan Tekin, dünya ortalamasının 7-8 bin saatlerde olduğunu vurguladı.

Okullar ve Öğretmenlerin Çocukların Akademik Başarısı Üzerindeki Etkisi

Bakan Tekin, okulların ve öğretmenlerin çocukların akademik başarıları üzerindeki etkisinin tahmin edilenden düşük olduğunu belirtti. En iyi akademik çalışmaların çocukların yüzde 40-50 oranında etkilediğini ifade eden Bakan Tekin, çocukların yüzde 100 başarılı olmaları için sivil toplum örgütlerinin, belediyelerin, toplumun her kesiminin katkı sağlaması gerektiğini belirtti. Ailelerin çocukların akademik başarısındaki etkisinin dünya genelinde en önemli faktör olduğuna dikkat çeken Bakan Tekin, ailelerin çocuklarının okuma alışkanlıklarını kendi alışkanlıklarıyla sorgulamaları gerektiğini vurguladı.

Anne-Baba Eğitimi ve Kitap Okuma Alışkanlıkları

Bakan Tekin, dünya genelinde ebeveynlerin haftalık kitap okuma sürelerinin farklı ülkelerde 10 saat olduğunu belirtirken, ülkemizde bu sürenin 5 saat civarında olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, çocuklardan oluşan bir koro konseri ve halk oyunları gösterisiyle süslenen törende Bakan Tekin, ebeveynlerin çocuklarına sürekli okuma tavsiyesinde bulunduğunu ve ebeveynlerin kendi okuma alışkanlıklarını sorgulamaları gerektiğini belirtti.

İlgili Haber  Konya'da Büyük Final: 39 İlkokuldan 238 Öğrenci Şampiyonluk İçin Mücadele Ediyor!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Anadolu Üniversitesi Rektörü Öğrenci Kulüpleri
Sıradaki Haber Anadolu Üniversitesi Rektörü, Öğrenci Kulüpleri Başkanlarıyla İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi.