Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Tekin Açıkladı: Lise Son Sınıf Öğrencileri Devamsızlıktan Kalacak Mı? – Şehrivan | Van Haberleri

Bakan Yusuf Tekin, Öğrenci

Bakan Yusuf Tekin, Öğrenci Devamsızlığı Konusunda Kararlılık İçinde

Bakan Yusuf Tekin, göreve başladığı ilk günlerde öğrenci devamsızlığı konusunda kararlı olduklarını vurgulamıştı. Öğretmenler de bu vurguyu dönem boyunca öğrencilere aktardı.

MEB’nin Öğrenci Devamsızlığı Politikası

Ne yazık ki, devamsızlık veya sınıf geçme konusundaki aflar, MEB’den çok ülke siyasetine göre şekillenmektedir. Bakan Tekin’in kararlılığı bu konunun çözümüne katkı sağlayabilecek mi, hep birlikte göreceğiz.

Öğretmenlere Yeni Hak Tanındı

Öğretmenlere yeni haklar tanındığı müjdeli haber, eğitim sisteminde olumlu gelişmelerin habercisi oldu. Bu yıl seçim yılı olması, bakanın kararlılığını zorlasa da imkansız değildir.

Üniversite Sınavlarına Hazırlanan Öğrencilerin Beklentileri

Özellikle üniversite sınavlarına hazırlanan 12. sınıf öğrencileri, bu yılın seçim yılı olmasından dolayı beklenti içerisindedir. Ancak devamsızlık konusunda belirsizlik devam etmektedir.

MEB’in Açıklama Yapması Gerekiyor

– Ders yılı başından itibaren sorulan devamsızlık affı sorusunun cevabının bakanlık makamının iki dudağı arasına bırakılması asıl sorunu oluşturmaktadır.

– Yıl sonu yapılan açıklamalar ile zamanında okula gelen öğrenciler adeta cezalandırılır hale gelmektedir.

– Okul ve üniversite sınavlarına hazırlık yapan öğrenciler, yapılan aflar sonrasında haklı olarak “ben neden bu kadar sıkıntı yaşadım, rapor- izin peşinde koştum. Bunca zamanı neden sınava hazırlık için ayıramadım” cümlelerini kurarlar.

– MEB’in bu konuda yeni bir açıklama yapması ve son noktayı koyması gerekir. Okullar açıldıktan sonra örneğin seçim yaklaşırken bir açıklama yapılırsa bu öğrencilerden yeniden 2 aylık süre çalınmış olacaktır.

– Bu noktada bir başka sorun ise öğrenci devamsızlık hakkını doldurunca “artık kaldın okula gelmene gerek yok” denildiği durumlar yaşanmaktadır. Sonra affediyoruz devamsızlıklarını. O zaman bu öğrencileri okuldan neden gönderdikleri sorusu ortaya çıkmaktadır.

– Sonuç olarak 12.sınıflarda devamsızlık affı ya şimdi açıklansın ya da af hiç gelmesin. Her halükarda MEB bir açıklama ile son noktayı koysun.

Kaynak: MEMURLAR.NET

İlgili Haber  Okul Servisindeki Kaza Sonucu 5 Öğrenci Yaralandı: 7 Yaralı

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Anadolu Üniversitesi Rektörü Öğrenci Kulüpleri
Sıradaki Haber Anadolu Üniversitesi Rektörü, Öğrenci Kulüpleri Başkanlarıyla İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi.