Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Aylık Enflasyon Hızlanıyor – Bloomberg HT

TÜİK, Ocak Ayı Tüketici

TÜİK, Ocak Ayı Tüketici ve Yurt İçi Üretici Enflasyonunu Açıklayacak

TÜİK Verilerine Göre Tüketici Fiyat Endeksi Yüksek Seviyede Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan Ocak ayı tüketici ve yurt içi üretici enflasyonu verilerine göre, ekonomistlerin medyan beklentisi tüketici fiyat endeksinin Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyede, yüzde 6,50 oranında arttığı yönünde. Fiyat artışlarında asgari ücret zammı ve hükümetin vergi düzenlemelerinin etkisi büyük rol oynamaktadır. Ayrıca gıda fiyatlarındaki mevsimsel artış ve hanehalkı doğalgaz kullanımındaki artışın da TÜFE’ye etkisi olması öngörülmektedir.

TCMB’nin Politika Faizindeki Değişiklikler ve Enflasyon Tahminleri

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından TCMB politika faizini sıkılaştırmış, ancak son toplantısında faiz indirimi kararı almıştır. Asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zam gibi faktörlerin Merkez Bankası’nın enflasyon tahminleri üzerinde yeni bir yukarı yönlü risk oluşturup oluşturmayacağı piyasada merak konusudur. TCMB’nin enflasyon tahminleri, yıl ortasına doğru yüzde 70-75 bandına çıktıktan sonra 2024 yılını yüzde 36 seviyesinde tamamlayacağı yönündedir.

Ankara ve İstanbul’da Gıda Enflasyonu ve Perakende Fiyatlarındaki Artış

Türk-İş, Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4.27 arttığını, açlık sınırının ise 15,048 TL olarak gerçekleştiğini duyurdu. İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre ise İstanbul’da perakende fiyatlar 2024 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,72 artış gösterirken, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi yüzde 4,69 oranında artış kaydetti. Bu veri, 11 ayın zirvesi olarak kaydedildi.

İlgili Haber  2024'te Motosiklet Satışları Rekor Kıracak!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor