Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Avrupa’nın En Büyük Fonu: Yerel Seçim ve TL Yorumu

Amundi: Yabancı Yatırımcılar Enflasyon
Amundi: Yabancı Yatırımcılar Enflasyon Düşene Kadar Türk Tahvillerinden Uzak Duracak

Amundi: Yabancı Yatırımcılar Enflasyon Düşene Kadar Türk Tahvillerinden Uzak Duracak

Amundi’nin Değerlendirmesi

Avrupa’nın en büyük varlık yöneticisi Amundi’ye göre, Türk lirası tahvillerine olan yabancı yatırımcı ilgisi, enflasyonun düşmesini bekleyecek. Girişler en iyi ihtimalle yıl ortasına kadar gerçekleşmeyecek.

Fransız varlık yönetim şirketi Amundi’nin gelişmekte olan piyasalar birimi eş başkanı Sergei Strigo, “Mutlak anlamda, Türk lirası mevcut seviyelerde 2024 yılı için potansiyel olarak pozitif getiri sağlayabilir” dedi. Ayrıca, Türkiye’deki yatırım durumuna ilişkin riskler Mart ayında yapılacak yerel seçimlerle belirginleşecek.

Yabancı Faiz ve Enflasyon Durumu

Amundi değerlendirmesinde tahvil piyasasına ilişkin görüşlerine de yer verdi. Sergei Strigo, “Enflasyon rakamlarının bugüne kıyasla biraz daha iyi seyrettiğini görmeye başlar başlamaz, portföy girişleri için kesinlikle potansiyel var” değerlendirmesinde bulundu. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 75’e ulaşması bekleniyor ve bu durum faizlerin negatif seviyede kalmasına neden olabilir, bu da yerel borçlanma araçlarına girişi sınırlar.

Strigo’ya göre Amundi, yönetimindeki 2 trilyon doların bir kısmını Türk şirketleri ve hükümeti tarafından ihraç edilen döviz cinsinden borçlara yatırmış durumda ve liranın geleceği konusunda piyasanın şu anda fiyatladığından daha iyimser.

Tarihi Zirvelere Uzaklık

Yabancı yatırımcı ilgisinin azalması, Türkiye’nin ekonomi politikalarında değişiklik yapmasına rağmen, yerel borçlanma araçlarına olan ilgiyi artırmıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından döviz tahvillerinin cazibesi artmasına rağmen, yerleşik olmayanların elindeki varlıklar on yıl önceki seviyenin çok altında.

Bu durum, yerel borçlara yönelik algının değişebileceği para politikasında süreklilik sağlanması halinde, olumlu bir dönüm noktası olabilir.

İlgili Haber  Şimşek'ten Euro Cinsi Tahvil Yorumu: Büyüleyici Fırsatlar!


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor