Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ato Ostim Teknik Üniversitesi İle İş Birliği Protokolü İmzaladı

ATO ve OSTİM Teknik

ATO ve OSTİM Teknik Üniversitesi İş Birliği Protokolü İmzaladı

İş Birliği Protokolü İmza Törenine Yöneticiler Katıldı

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı ve diğer önemli isimler, eğitim, proje, ortak atölye, laboratuvar ve sosyal alan kullanımını içeren iş birliği protokolünü imzaladı. Törende iş birliği alanları ve detayları üzerinde görüşüldü.

SANAYİ BÖLGESİ İÇİNDE YER ALAN İLK ÜNİVERSİTE

Gürsel Baran, OSTİM Teknik Üniversitesi ile yapılan iş birliği protokolü töreninde üniversitenin Türkiye’de bir sanayi bölgesi içinde yer alan ilk üniversite olduğunu vurgulayarak, bu özelliğin ATO üyelerinin gelişimine, ticaretlerine ve ihracatlarına büyük katkı sağlayacağına inandıklarını ifade etti. ATO’nun üniversitelerle iş birliğini önemsediğini belirterek, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri üyelerine aktarmaya çalıştıklarını ve bu iş birliğiyle ekonomik büyümeyi ivmelendirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

DÜNYA GENELİNDEKİ DEĞİŞİMLERE UYUM SAĞLANMALI

Baran, bilim ve teknolojideki hızlı gelişmelerin iş dünyasını e-ticaret, e-ihracat, yapay zekâ gibi yeni kavramlarla tanıştırdığını belirterek, üretim süreçlerinden ticarete kadar birçok alanda değişimin yaşandığını ifade etti. ATO olarak üyelerin dünya genelindeki değişimlere uyum sağlamalarını desteklediklerini belirterek, bu değişimin işletmeleri dönüşüme zorladığını ve rekabet gücünü artırmak amacıyla üyelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

ÜNİVERSİTEYİ KURANLAR MODERN AHİLER

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, yaptığı konuşmada Ahilik geleneğine vurgu yaparak, Ankara’nın Selçuklu devletinin çöküşünden sonra yaklaşık 80 yıl boyunca Ahiler tarafından yönetildiğini belirtti. Ankara Ticaret Odası’nın ticaret alanında önemli çalışmalara imza atan bir kurum olduğunu ifade eden Yülek, Ahilik geleneğinin günümüzde Ankara Ticaret Odası çatısı altında devam ettiğini söyledi. Ayrıca, OSTİM Teknik Üniversitesi’nin dünyada sanayicilerin kurduğu ve bir sanayi bölgesinin içinde yer alan tek üniversite olduğunu vurgulayan Yülek, üniversiteyi kuranların modern Ahiler olduğunu belirterek, görevlerinin bu Ahilik temsilcilerinin belirlediği hedefleri yerine getirmek olduğunu ifade etti.

İlgili Haber  Kocaeli Üniversitesi Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi'nde Atatürk Büstü ve Okul Bahçesi Bitkilendirme Projesi Gerçekleştirildi

ÜNİVERSİTELER EKONOMİK KALKINMANIN BİR MOTORU OLMALI

Yülek, üniversitenin 3 ana görevini belirterek, ilk olarak Türkiye için yeni insan kaynaklarını yetiştirmenin önemine vurgu yaptı. İkinci görev olarak, bilgi üreterek bu bilgiyi öğrenciler ve hocalar aracılığıyla şirket kurarak, danışmanlık yaparak veya projelerle topluma hızlı bir şekilde aktarmak olduğunu ifade etti. Üniversitenin ekonomik kalkınmanın bir motoru olması gerektiğini belirten Yülek, toplumun içine girip uygulamak ve uygulatmak gerektiğini söyledi. Üçüncü olarak da toplumun önemsediği değerleri gençlere aktarmak ve bir sonraki nesle iletmek görevini belirtti.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ OLMADAN BAŞARILI OLUNMAZ

OSTİM Başkanı Orhan Aydın, işbirliği kapsamında yapılacak çalışmalarla Ankara’nın ihracatta daha üst sıralara çıkması gerektiğini belirtti. Aydın, dünya genelinde sanayi ve üretimdeki değişikliklere ayak uydurmanın, ticaretin şeklinin evrim geçirdiğini ifade ederek, üniversite-sanayi iş birliği olmadan başarılı olunamayacağını vurguladı. Ankara’daki üniversitelerin değerli olduğunu belirten Aydın, ticarette, sanayide ve üretimde üniversite bilgisinin dünya bilgisiyle buluşmasının önemine işaret etti. Aydın, Ankara’daki üniversitelerle iş birliği yaparak bu potansiyeli geliştirmenin önemine değindi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler