Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Asırlık Eğitim Meleğiyle Elveda: Yaşam Haberleri

Hayriye Duruk: Eğitime Yaptığı

Hayriye Duruk: Eğitime Yaptığı Sonsuz Destekle Tanınan Bir Hayırsever

Çocukluk Yılları ve Eğitim Özlemi

Hayriye Duruk, 1925 yılında Antalya’nın Akseki ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim imkanı bulamayan Hayriye, evlendikten sonra ilkokulu tamamladı ve eğitimine büyük önem verdi. Eğitim hakkının kendisine verilmemesi onu yıllarca üzdü ve bu nedenle en büyük hayali kız çocuklarının eğitim-öğretim alacağı bir okul yaptırmaktı.

Hayırseverlik Misyonu

Hayriye Duruk eşinin vefatından sonra da eğitim-öğretim kurumlarına ve camilere yardım eden ve gelirlerinin bu tür hayır işlerinde kullanılmasını isteyen bir hayırseverdi. “Ben okuyamadım, kızlar okusun” diyerek kendi adıyla anılan bir okul yaptırma kararı aldı. “Eğitime yüzde 100 destek” misyonunu kendine rehber edindi.

Hayat Verdiği Okul

Hayriye Duruk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2015 yılında eğitime başladı. Okulda özellikle bölgede yaşayan kız çocuklarının eğitimine önem verildi. Lise, MEB ile İSO arasında imzalanan Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü kapsamında proje okulu oldu ve Yiyecek İçecek Hizmetleri, Gıda Teknolojisi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Grafik ve Fotoğraf alanlarında eğitim verildi.

Hayatının Sonu ve Mirası

Hayriye Duruk, 100 yaşında vefat etti. Cenazesi, eşi tarafından yaptırılan Ataköy Ömer Duruk Camii’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Oğlu Mehmet Çetin Duruk, annesinin eğitim ve öğretim alanlarına destek olma misyonunu ve okuma yazmayı öğrenmeye olan özlemini anlattı. Hayriye Duruk’un mirası, eğitim alanında binlerce kız çocuğuna gelecek vaat eden bir okul kazandırmak oldu.

Hayırseverliğin Ötesinde Bir Miras

Hayriye Duruk, sadece kız çocuklarının eğitimine destek olmakla kalmadı, aynı zamanda onların meslek sahibi olmalarını ve topluma yararlı bireyler haline gelmelerini sağlamaya çalıştı. Onun mirası, Türkiye’nin ender proje okullarından biri olan Hayriye Duruk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak yaşamaya devam edecek.

İlgili Haber  Benzer Kredi Notu Artışları Bekleniyor - Son Gelişmeler

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


MHP Belediye Başkan Adayı Günaydın,
Sıradaki Haber Günaydın Öğretmenler ve Sağlık Çalışanları! Sağlık ve Eğitim Sektörüne Müjde!