Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Anaokulu Fiyatları Üniversiteyle Yarışıyor: Yıllık 1 Milyon TL İsteyen Okul Var!

Özel Anaokulları 2024-2025 Eğitim

Özel Anaokulları 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı Fiyatları Açıklandı: Veliler Şaşkına Döndü

Erken Kayıt Fırsatı Açıklandı

Özel anaokullarının 2024-2025 eğitim öğretim yılı fiyatları belirlendi. Erken kayıt fırsatı olarak açıklanan fiyatlar velileri şaşırttı. Eğitim kalitesi, donanımı ve çevresiyle ön planda olan okullarda ücretlerin 1 milyonu bulduğu öğrenildi. Özel Anaokulları Derneği Başkanı Hacı Murat Kuş, rakamların bir önceki yılın aralık ayı enflasyonuna göre belirlendiğini belirtti.

İlçe İlçe Değişen Fiyatlar

İlçe ilçe değişen anaokulu fiyatlarında en yüksek ilçeler arasında Sarıyer yer aldı. En düşük aylık ödeme ücretinin 15 ila 25 bin arasında değiştiğini de söyleyen Kuş, “Butik anaokullarında 300 bini geçen bir rakam bulamazsınız, bu durum genellikle yabancı menşeili okulların kolejlerinde yaşanıyor.” ifadelerini kullandı.

Özel Okullarda Devir Sayısı

Rakamların bir önceki yılın aralık ayı enflasyonuna göre belirlendiğini dile getiren Kuş, “Haliyle bu rakamımızı mayıs ayına kadar belirliyoruz ama bu fiyatı biz bir sene sonrasının haziran ayına kadar devam ettiriyoruz. Şu anda sadece önümüzde İstanbul için bile düşündüğümüz zaman 200’ün üzerinde devir anaokulu var. Bu ciddi bir rakamdır. Türkiye geneline baktığımız zaman özel okullarda devir sayısı şu anda 2 bin 500 civarı. Yani diyor ki; ben bu yapmış olduğum eğitim öğretim faaliyetlerinden zarar görüyorum.” dedi.

Okul Fiyatları İlçe Bazlı Değişiyor

Kuş, “En küçük bir butik anaokuluna gittiğiniz zaman okulun değeri yaklaşık 5 milyon civarı. Şu anda 600 ile 1 milyon gibi rakamlar belirtiliyor. Bu rakamların içerisinde eğitim bedeli de vardır ama aslında o verilen para o eğitim bedeli için verilmiyor. Sadece kendi çevresinde olan insanlarla, çocukların beraber olması için verdikleri bir para. Onu emsal gösterip de eğitim bedeli bu kadar demek de aslında bizim için çok normal olan bir şey değil.

İlgili Haber  Parayı Ne Yapacaksınız? Öğretmenlere Niye Vermiyorsunuz?

“Arzın Olduğu Yerlerde Talep De Var”

Kuş, “Arzın olduğu yerde her zaman bir talep vardır. Velilerimiz bu konularda bazen tedirgin olabilir. Fiyatlarla ilgili dikkat etmeleri gerekiyor ama hiçbir zaman önceliği fiyat olmaması gerekiyor. Gidin okulu gezin, içeriğinde ne var bakın. Özellikle dikkat etmeleri gereken hususlardan bir tanesi de tabelalarına bakın. Milli Eğitim Bakanlığı’na mı bağlı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na mı bağlı… Ruhsatlarını kontrol edin, ciddi manada ruhsat sıkıntısı var.” dedi.

“Mecbur Kalıyoruz”

2 çocuk annesi Songül Şeker, “Ücretler yüksek, biz daha uygun koşullarda başka bir yere vermek istedik ama onu yakalayamadık. Özele vermek zorunda kaldık.” dedi. 2 çocuk babası Tolga Mor, “Şu an ödemekte zorlanıyoruz tabi. Herkes bütçesine göre vermeli, abartılıyor.” dedi. Çocuğunu okuldan almaya gelen Bahar Genç de, “Bir kira bedeli kadar ödüyoruz, biz de artık zorlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özel Anaokulları 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı Fiyatları Açıklandı: Veliler Şaşkına Döndü

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler