Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Analistler Nadir Toprak Fiyatlarının 2024’ün İkinci Yarısında Toparlanacağını Öngörüyor

Nadir Toprak Fiyatlarının 2024’te

Nadir Toprak Fiyatlarının 2024’te Toparlanması Bekleniyor: Analistlerin Tahminleri

Elektrikli araç ve rüzgâr enerjisi sektörlerinden gelen artan talep ve Çin’in üretim kotalarını genişletmeyi yavaşlatacağı tahminleriyle, nadir toprak fiyatlarının 2024 yılının ikinci yarısında toparlanması bekleniyor. Sektör analistlerine göre, bu toparlanma, elektrikli araç (EV) ve rüzgâr enerjisi sektörlerinden gelen artan talep ve önde gelen nadir toprak üreticisi Çin’in üretim kotalarını genişletmeyi yavaşlatacağı tahminleriyle bağlantılı.

Nadir Toprak Fiyatlarında Yaşanan Düşüş

Nadir toprak elementleri, lazerler ve askeri ekipmanlardan elektrikli araçlarda ve tüketici elektroniğinde kullanılan mıknatıslara kadar çeşitli uygulamalarda temel bileşenlerdir. Fiyatlar 2022 yılında zirveye ulaştıktan sonra, Çin’de artan üretim ve ülkenin salgın sonrası dengesiz ekonomik toparlanmasından etkilenerek beklenenden daha yavaş büyüyen talep nedeniyle 2023 yılında keskin bir düşüş yaşadı.

Nadir Toprak Oksit Fiyatlarındaki Düşüş

Çin’de birkaç nadir toprak oksidi için önemli fiyat düşüşleri kaydedildi. Endüstride yaygın olarak kullanılan praseodim oksit, 2023 yılında %34 oranında azaldı. Shanghai Metals Market (SMM) verilerine göre, terbiyum oksit ve neodim oksit fiyatları da düşerek 2020’nin sonlarından bu yana en düşük seviyelerine ulaştı.

Geleceğe Yönelik Tahminler

Analislere göre, nadir toprak fiyatlarındaki düşüşün, üretim maliyeti seviyelerine yaklaştığını ve daha fazla düşüş için sınırlı potansiyele işaret ettiğini öne sürüyor. 2024 yılında elektrikli araç satışlarının ve rüzgâr türbinlerinin üretiminin artmasının beklentisi, fiyatlar üzerinde olumlu etki yapabilir.

Çin’in Üretim Kotaları

Çin’in nadir toprak üretim kotalarında yaşanan artış ve beklenen sınırlı büyüme, 2024’te fiyatların iyileşmesine katkıda bulunabilir. Ülke, 2006 yılından bu yana nadir toprak kaynaklarını kota sistemi aracılığıyla yönetiyor ve bu kararın fiyatlar üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

İlgili Haber  Ekonomistlerin Tahmini: Fed Haziran'da Faiz İndirecek

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor