Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Amazon Satın Alımı AB Engeli Nedeniyle IRobot Hisselerini Düşürdü

iRobot hisseleri Amazon satın


iRobot hisseleri Amazon satın alımının AB tarafından engellenme olasılığı nedeniyle düştü

iRobot Hisseleri, Amazon Satın Alımıyla İlgili AB Engelleme Olasılığı Nedeniyle Düştü

iRobot Hisseleri %36 Değer Kaybetti

Roomba elektrikli süpürgeleriyle tanınan iRobot’un hisseleri, Avrupa Birliği’nin antitröst düzenleyicisinin Amazon’un iRobot’u satın almasını engelleme olasılığını değerlendirdiği haberi sonrasında piyasa öncesi işlemlerde %36 değer kaybetti. Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, Amazon ile Avrupa Komisyonu arasında yapılan toplantıda Amazon’un potansiyel reddi öğrendiği belirtilmiştir.

Amazon’un Süresi Dolmasına Rağmen Çözüm Önerisi Sunmadı

Amazon, Avrupa Komisyonu’nun çözüm önerisi sunması için verdiği süreyi kaçırarak herhangi bir çözüm önerisinde bulunmadı. Amazon, Ağustos 2022’de iRobot’u satın alma niyetini açıklamış ancak alım süreci düzenleyici engellerle karşılaşmıştır.

Regülatörler Endişelerini Dile Getirdi

AB’nin yürütme kolu olarak görev yapan Avrupa Komisyonu, teknoloji devlerinin daha küçük şirketleri satın almasının rekabeti azaltabileceği ve pazar kontrolüne yol açabileceği konusundaki endişelerini dile getirmiştir. Bu durum, özellikle teknoloji devlerinin kapsamlı müşteri veri havuzlarına erişim yoluyla pazar kontrolünü artırabileceği endişelerini beraberinde getirmektedir.

iRobot Hisselerindeki Değer Kaybı

Amazon’un iRobot’u satın alma niyetinin duyurulmasından bu yana iRobot hisseleri %53 oranında değer kaybetmiştir. Avrupa Komisyonu’nun konuyla ilgili nihai kararını vermek için 14 Şubat’a kadar süresi bulunmaktadır.

Yasal Zorluklarla Karşılaşan Teknoloji Satın Almaları

Amazon’un durumu, teknoloji devlerinin son dönemde yasal zorluklarla karşılaşan ikinci büyük teknoloji satın alması örneğidir. Benzer şekilde, Aralık ayında Adobe, Avrupa ve İngiltere’deki belirsiz yasal onay beklentileri nedeniyle Figma’ya yönelik 20 milyar dolarlık arayışından vazgeçmiştir.

İlgili Haber  ABD'de Kurt Yatırımcının Geliri Neden Hızla Düşüşe Geçti?

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor