Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altın Fiyatları Yakında Artış Gösterecek mi?

Küresel Altın Talebi Rekor

Küresel Altın Talebi Rekor Kırdı: 2023’te Altın Fiyatları Nasıl Değişecek?

Investing.com – Dünya Altın Konseyi (DAK), 2023 yılında küresel altın talebinin bir önceki yıla göre %5 düşerek 4.448,4 metrik tona gerilediğini açıkladı. Ancak OTC dahil edildiğinde talepte %3 artış yaşandığı ve bunun bir rekor olduğu belirtildi.

2023’te Altın Fiyatını Çatışmalar, Ticari Gerilimler ve Seçimler Etkiledi

DAK’nın çeyrek dönem talep trendleri raporuna göre; devam eden çatışmalar, ticaret gerilimleri ve dünya genelinde gerçekleşen 60’tan fazla seçim, altın talebini destekleyerek mücevher alımlarında olası bir çöküşe karşı denge oluşturdu. Ayrıca talep düşse de OTC piyasalarından ve diğer kaynaklardan gelen talebin de eklenmesiyle toplam talep %3 artışa işaret ediyor. Bu da 2023’te ortalama altın fiyatını 1.940,54 dolara çıkararak rekor seviyeye ulaştırdı.

Reuters’ın haberine göre altın fiyatları, Aralık ayında ons başına 2.135,4 dolarla rekor kırdı ve bu yıl şu ana kadar 2.000 dolar psikolojik seviyesinin üzerinde kalmayı başardı. Reuters anketine göre, kıymetli metalin 2024’te ons başına 2.053,5 doları bulması bekleniyor.

Merkez Bankaları Daha Az Altın Aldı

DAK raporuna göre, merkez bankalarının altın alım çizgisi de düşüşte. Bankalar 2023’te bir önceki yıla göre %4 düşüşle 1.037,4 ton alım yaptı. Ancak DAK pazar stratejisti John Reade, bu rakamın “2022’deki kadar güçlü olmasa da, önceki yıllardan çok daha yüksek ve beklentileri aştığını” belirtti.

Bu sene merkez bankalarından gelen alımların yaklaşık 200 ton azalması öngörülüyor, ancak 2022 öncesi seviyenin üzerinde kalacağı düşünülüyor. Bu, Reade’e göre muhafazakâr bir senaryo ve talebi hızlandırabilir.

İlgili Haber  Ekonomistlerin TCMB Faiz Kararı Tahmini Açıklandı!

Altın Talebindeki Değişimler, Fiyatları Nasıl Etkiler?

Tek başına fiyatları değiştirebilecek güce sahip olmasa da küresel altın talebindeki artışlar genellikle altın fiyatlarını yükseltir. Çünkü talep artarsa arz, talebi karşılamak için artar ve bu da fiyatları yukarı çeker. Öte yandan, talepteki azalmalar genellikle altın fiyatlarını düşürür çünkü düşen talep arz fazlasına yol açabilir. Bu nedenle, altın fiyatları genellikle küresel talep değişimlerine duyarlıdır.

InvestingPro Dev İndirimi 5 Şubat’a Uzatıldı!

Finans dünyasında gerçek bir değişim için InvestingPro ile tanışın! Borsa verilerinden adil değere, sağlık durumu analizlerinden profesyonel grafiklere kadar, başarıya giden yolda size rehberlik edecek her şey burada. Özel indirim kuponlarımızla, seçtiğiniz planınızda %60’a varan avantajlar sizinle. INVTROZEL1A koduyla fırsattan faydalanabilirsiniz. KAYIT İÇİN TIKLAYIN.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor