Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altın Fiyatları 2024’te Yükselecek Mi? Altın Alacaklara Uyarı!

Fed’in Faiz İndirim Sinyali

Fed’in Faiz İndirim Sinyali Altın Fiyatlarını Etkiliyor

Fed’in Politika Faizi Değişmedi, Ancak Faiz İndirimi Sinyalleri Artıyor

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl faiz indirimlerine başlayacağına yönelik beklentiler ve artan jeopolitik riskler altın fiyatlarında hareketliliğe yol açıyor.

İstihdam ve Enflasyon Verileri Karışık Sinyaller Gönderiyor

Politika faizinin değiştirilmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutulduğu 2023 yılının son toplantısının tutanaklarında, enflasyon konusunda tüm Fed yetkililerinin geçen yıl yüzde 2 hedefine doğru net bir ilerleme kaydedildiği gözlemlediği aktarıldı. Fed’in gelecekteki faiz indirimlerine beklenenden daha geç başlayabileceği işaret eden bu karar, altın fiyatları üzerindeki etkileriyle birlikte tartışma konusu oldu.

Fed’in Mart Ayında Faiz İndirimine Başlayabileceği Tahmin Ediliyor

Önümüzdeki dönemlerde faiz indirimine başlayacağı öngörülen Fed’in, gelecek toplantısının 30-31 Ocak tarihlerinde düzenleneceği belirtiliyor. ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam ve enflasyon verileri de beklentileri aşarken Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) beklentilerin altında gerçekleşti.

Morgan Stanley’den Faiz İndirim Tahmini

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in ocak toplantısında faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, bankanın mart toplantısında yüzde 77 ihtimale faiz indirimlerine başlayacağı tahmin ediliyor. ABD’li banka Morgan Stanley de Fed’den ilk faiz indirimini haziran ayında beklerken 2024’te toplam 100 baz puanlık indirim öngördü.

Jeopolitik Riskler ve Altın Fiyatları

Orta Doğu’da devam eden çatışmalar emtia fiyatlarında sınırlı etkisini sürdürüyor. Artan risk algısı, altın gibi güvenli liman varlıklara olan talebi artırıyor. İsrail-Hamas çatışması ve ABD ile İngiltere’nin, Yemen’deki Husilere karşı ortak askeri operasyon düzenlemesi varlık fiyatlarında hareketliliklere neden oluyor. Fed’in artan faiz indirimi sinyali ve bölgesel riskler altının erken fiyatlamasını yol açtı. Altının ons fiyatı 2 bin 49 dolar seviyesinde bulunuyor. Altının gram fiyatı ise 1980 lira seviyesinden alıcı buluyor.

İlgili Haber  Borsa Haftaya Yükselişle Başladı – Yatırımcılar Sevindi!

Ekonomist Tunç Şatıroğlu’ndan Altın Fiyatlarına Yönelik Değerlendirmeler

Tunç Şatıroğlu, 2024 yılında da altın fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini vurguladı. Şatıroğlu, Fed’in önümüzdeki dönemlerde faiz indirimine başlayacağının altını çizerek bunun altın fiyatları açısından pozitif olacağını belirtti. 2070 dolara kadar tırmanan ons altının görmüş olduğu zirveleri tazeleyeceğini belirten Tunç Şatıroğlu, 2024’ün altının yılı olacağını söyledi. Ons altında zirve beklentisine paralel olarak gram altın fiyatlarına ilişkinde, “Ekim ayından beri alınması gerektiğini söylüyoruz. Bu yıl gram altın en fazla kazandıran yatırım araçlarından biri olacak” diye konuştu.

Altın Alacaklara Tavsiyeler

Altın alacaklara da tavsiyede bulunan Ekonomist Tunç Şatıroğlu, “İnsanlara bankalardan altın almalarını tavsiye ederim. Çünkü hem çalınma riski bulunmuyor hem de piyasalar açıkken istedikleri zaman satışını gerçekleştirebilirler. Ancak fiziki olarak satın alınan altınlarda tam tersi şeyler söz konusu. Hem çalınma riski bulunuyor hem de satılmak istendiğinde her yerde ayrı fiyatla karşılaşma riski bulunuyor” dedi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Borsa İstanbul’da Tarihi Gün: BIST
Sıradaki Haber Borsa İstanbul’da Kapanış Rekoru Kırılarak Yeni Bir Zirve Yakalandı