Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Almanya’da Emlak Piyasası Rekor Düşüş Yaşıyor!

Almanya’da Gayrimenkul Piyasasında Son

Almanya’da Gayrimenkul Piyasasında Son Durum: Konut ve Ticari Emlak Fiyatlarındaki Düşüş Devam Ediyor

Alman İpotek Bankalar Birliği (VDP), geçen yılın tamamına ve son çeyreğine ilişkin konut fiyat verilerini açıkladı. Buna göre, Alman emlak piyasasında krizin sonu hala görünmüyor.

Almanya’da konut fiyatları 2023’ün dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre ortalama yüzde 1,6 düşüş gösterdi. 2022’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ise yüzde 6,1’lik bir düşüş yaşandı. Ayrıca, ticari gayrimenkul fiyatları da son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,9, yıllık bazda yüzde 12,1 gerileyerek kayıtların tutulduğundan beri en sert düşüşü kaydetti.

VDP İcra Kurulu Başkanı: “EmLak Fiyatlarında Trendin Tersine Dönmesi Henüz Görünmüyor”

VDP İcra Kurulu Başkanı Jens Tolckmitt, “Kamuoyunda sıkça yapılan spekülasyonlara rağmen emlak fiyatlarında trendin tersine dönmesi henüz görünmüyor. Durum 2024’te de zor olmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Finans Koşullarının Zorlaşması ve İnşaat Sektöründeki Kriz

Emlak sektörü, Almanya’da uzun yıllardır faiz oranlarının düşmesi ve talebin artmasıyla ivme kazanmıştı. Ancak, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB), yüksek enflasyona karşı artan faiz oranlarıyla mücadele etmesi emlak sektörünü olumsuz etkiliyor. Malzeme maliyetlerinin artması da birçok projeyi inşaatçılar için karsız hale getiriyor. Finans koşullarının zorlaşması ve inşaat anlaşmalarının iptal edilmesi veya bekletilmesi de bazı inşaat şirketlerini iflasa sürükledi.

Almanya Ekonomisi ve Gelecek Beklentiler

Alman ekonomisi, geçen yıl yüksek enflasyonun alışılmışın dışında satın alma gücünü etkilemesi, yüksek enerji fiyatları, zayıf dış talep ve yüksek faiz oranları nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 0,3 daralmıştı. Ekonomide devam eden küçülmeden çıkmak için mücadele eden Almanya’da bu yıl için ekonomik görünüm belirsizliğini koruyor.

İlgili Haber  Opec, Küresel Büyüme Tahminini Güncelledi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor