Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Alman Üniversitelerine Başlayan Yabancı Öğrencilerde Rekor artış

Almanya’da Yabancı Öğrenci Sayısı

Almanya’da Yabancı Öğrenci Sayısı Rekor Kırdı

Almanya’da üniversite birinci sınıfa başlayan yabancı öğrenci sayısı geçtiğimiz yıl rekor seviyeye ulaştı. 2022/2023 Kış Döneminde Alman vatandaşı olmayan üniversite birinci sınıf öğrenci sayısı yaklaşık 93 bin olarak kayıtlara geçti. Gütersloh’taki merkezin verilerine göre 2021/2022 Kış Döneminde bu sayı 86 bin olurken, pandemi öncesi 91 bindi. Yabancı öğrenciler arasında üniversiteye giriş yeterliliğini Almanya’da kazanmış ya da yurtdışında almış olanlar da bu sayılara dahil.

Yabancı öğrencilerin yüzde 40’ı Asya ülkesi vatandaşı olup, en fazla öğrenci sayısıyla Hindistan vatandaşları 11 bin 733’le ilk sırada yer alıyor.

Alman vatandaşı üniversite birinci sınıf öğrencilerinin sayısı ise düşüş göstermekte. 2021/2022 yılında 305 bin Alman vatandaşı üniversite kaydı yaptırırken, bu sayının 2011/2012’de 445 binle en yüksek seviyeye çıktığı belirtiliyor. CHE Yüksek Okul Verileri Projesi Başkanı Marc Hüsch, Almanya’da doğum sayılarının düşmesinin bu düşüşe neden olduğunu söyledi.

Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre bu yıl kış döneminde 402 bin 617 öğrenci üniversiteye kayıt yaptırdı. Bölümler arasında en çok talep gören bölüm ise enformatik oldu. Makine ve süreç mühendisliği bölümünde ise son 12 yılda başlayan öğrenci sayısının yarı yarıya azaldığı belirtildi.

İlgili Haber  Harvard Üniversitesi: Eğitim ve Ar-Ge Alanında Öncü Bir Kurum

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler