Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ab’ye Dönmek İsteyenlerin Oranı Artıyor

İngiltere’de Brexit Anketi: AB’ye


İngiltere’de Brexit Anketi: AB’ye Dönme İsteği Artıyor

İngiltere’de Brexit Anketi: AB’ye Dönme İsteği Artıyor

Genç Nüfusun AB’ye Dönüş İsteği

Araştırma şirketi Savanta’ın Eylül 2023’te yaptığı ankete göre, 18-25 yaş arası nüfusun %66’sı AB’ye dönüş isteğini belirtti.

Anket Sonuçlarına Göre

2020-2024 yılları arasında yapılan 169 ankette sadece 21’inde AB dışında kalmayı destekleyenler önde çıktı. Üç ankette ise geri dönmeyi destekleyenlerle AB dışında kalmayı destekleyenlerin oranı eşit çıktı.

Brexit Süreci

31 Ocak 2020’de yürürlüğe giren Brexit anlaşması ile İngiltere’nin AB üyeliği sona erdi. 11 aylık geçiş dönemi sonunda ayrılma süreci 31 Aralık 2020’de tamamlandı.

Brexit’in İngiltere’ye Etkisi

Değişen Avrupa’da Birleşik Krallık isimli düşünce kuruluşu tarafından yapılan bir rapora göre, Brexit olmasaydı İngiltere’deki yatırımlar bugünkünden %25 daha fazla olacaktı.

İngiltere’de Brexit öncesine göre 330 bin daha az iş bulunduğunu de rapor edildi. Aynı raporda finans sektöründe 7 bin iş kaybı yaşandığı belirtildi.

Gıda Enflasyonunun Sebepleri

Londra Ekonomi ve Siyasal Bilimler Okulu (LSE) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2019-2023 yılları arasındaki gıda enflasyonunun üçte biri Brexit’ten kaynaklanmaktadır. Brexit’in market alışverişlerine yansıyan maliyeti ise 7 milyar sterlin (yaklaşık 270 milyar lira) olarak belirlendi.

Kasım 2023’te Ulusal Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün açıkladığı tahminlere göre, Brexit sonrası İngiltere’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası %2 ila %3 oranında düştü. Bu da kişi başı yaklaşık 850 sterlinlik (yaklaşık 32 bin lira) bir kayıba denk gelmektedir.

İrlanda İle Ticari İlişkiler

İngiltere’nin AB üyesi sınır komşusu İrlanda Cumhuriyeti ile ticari ilişkilerini düzenlemek için Kuzey İrlanda Protokolü hayata geçirildi. Buna göre, İngiltere’nin diğer bölgelerinden Kuzey İrlanda’ya gidecek ürünlerde yeşil şerit, buradan AB ülkelerine gitme ihtimali bulunan ürünlerde ise kırmızı şerit uygulanmaktadır. Böylelikle İrlanda denizinde yapılan gümrük kontrolleri kaldırıldı.

İlgili Haber  Faiz Yükseliş Uyarısı: Fed Yetkilisinden Önemli Uyarı


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor