Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD’de Petrol Fiyatı Tahmini Aşağı Yönde Revize Edildi

ABD Enerji Enformasyon Ajansı

ABD Enerji Enformasyon Ajansı (EIA)’nın Şubat 2023 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu Açıklandı

Brent ve WTI Ham Petrol Fiyatları

ABD Enerji Enformasyon Ajansı (EIA)’na göre, uluslararası referans niteliğindeki Brent ham petrolün varil fiyatının bu yıl ortalama 82,42 dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün ortalama varil fiyatının da 77,68 dolar olacağı öngörülüyor. EIA, Brent türü ham petrolün varil fiyat tahminini değiştirmeyerek gelecek yıl için 79,48 dolar, WTI ham petrol için de 74,98 dolar seviyesinde sabit tuttu.

Petrol Stokları ve Küresel Üretim Tahminleri

Küresel petrol stoklarının OPEC+ üretim kesintileriyle bu yılın ilk çeyreğinde günlük ortalama 800 bin varil azalacağı ve bu durumun petrol fiyatlarında yukarı yönlü baskı oluşturacağı tahmin ediliyor. Küresel stokların yılın geri kalanında nispeten dengeli bir seyirde olması beklenirken, petrol talebinde beklenen yavaşlamaya rağmen üretim artmaya devam edecek. Küresel petrol talebinin bu yıl günlük 2,71 milyon varil artarak günlük 102,42 milyon varile, gelecek yıl ise günlük 103,71 milyon varile ulaşması bekleniyor. Küresel petrol üretiminin ise bu yıl günlük 550 bin varil artarak 102,3 milyon varil, gelecek yıl ise günlük 1,87 milyon varil artışla 107,17 milyon varil olması bekleniyor. OPEC dışı petrol üretiminin günlük 1,2 milyon varil artması beklenirken, ABD’de ham petrol üretiminin bu yıl için 13,10 milyon varil, gelecek yıl için ise 13,49 milyon varil olması bekleniyor.

ABD’de Ham Petrol Üretimi

Geçen yıl aralık ayında rekor bir seviyeye ulaşan ABD’de, bu yıl için ham petrol üretimi aşağı yönlü revize edildi. Buna göre, ülkenin üretiminin bu yıl günlük ortalama 13,10 milyon varil, gelecek yıl ise günlük 13,49 milyon varil olması bekleniyor.

İlgili Haber  Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş.( İlişkili Taraf İşlemleri Yeniden Oluşturuluyor )

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor