Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD’de Banka Korkusu: İflas Endişeleri Yükseliyor

New York Community Bancorp’un
New York Community Bancorp’un Emlak Kredi Endişeleri

New York Community Bancorp’un Emlak Kredi Endişeleri: Hisseler Sert Geriledi

New York Community Bancorp’un (NYCB) emlak kredilerine bağlı potansiyel kayıplara ilişkin endişeler nedeniyle hisseleri geçen hafta çok sert geriledi.

Banka Sorunlarla Boğuşuyor

NYCB, ABD’deki birçok orta ölçekli bankadan biri olmasına rağmen, kayıpları emlak piyasasındaki potansiyel temerrütlere ilişkin endişeleri yeniden alevlendirdi ve geçen yılki iflasların ardından baskı altına giren diğer bölgesel bankalara ilişkin endişeleri yeniden canlandırdı.

NYCB geçen hafta 2023’ün dördüncü çeyreğine ait bilançosunu açıklamış ve geçen yılın son çeyreğinde 252 milyon dolar zarar ettiğini duyurmuştu. Banka ayrıca varlıklarını 100 milyar doların üzerine çıkaran satın almaların ardından daha katı sermaye kurallarına hazırlanmak için rezervleri artırma planlarını açıklamıştı. Açıklamaların ardından bankanın hisse senedi yaklaşık yüzde 60 değer kaybederek 1997’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Kredi Notu Çöp Seviyesinde

Bu gelişmelerin etkisiyle kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de NYCB’nin kredi notunu çöp seviyesine düşürdü. Moody’s, bankanın çok yönlü finansal riskler ve yönetim zorluklarıyla karşı karşıya olduğunu belirterek şirketin uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altına, Ba2’ye indirdi. Ayrıca Moody’s, banka mevduatlarının üçte birinin sigortasız olduğuna dikkat çekti.

Geçen Yıl Üç Banka İflas Etti

Geçtiğimiz yıl teknoloji sektörüne odaklanmış ve genellikle girişimcilere kredi veren banka, artan faiz oranları ve teknoloji sektöründeki yavaşlama nedeniyle iflas ettmişti. SVB iflasını, Signature Bank ile First Republic Bank’ın yaşadığı sıkıntılar takip etti. ABD’nin 43. büyük bankası olan Signature Bank iflas ilan etti. Sonrasında First Republic Bank da artan faiz oranları ve ekonomik durgunluk endişeleri nedeniyle iflas etti.

İlgili Haber  Westwater Resources Grafite Üretimini Artırıyor


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor