Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

90 Bin Öğretmen Asgari Ücretin Altında Çalışıyor – Eğitim – Denizli Muhabir

Eğitim Sen: 2023/2024 Eğitim

Eğitim Sen: 2023/2024 Eğitim ve Öğretim Yılı Değerlendirmesi

Öğrenci ve Öğretmen Sayıları

Eğitim Sen tarafından yapılan 2023/2024 eğitim ve öğretim yılı 1. dönem sonu raporunu açıklayan Özdemir, Türkiye genelindeki devlet ve özel okul sayıları ile öğrenci ve öğretmen sayıları hakkında bilgi verdi. Rapora göre, devlete ait kurum/okul sayısı 60,734 iken, özel okulların sayısı 14,281’dır. Devlet okullarında okuyan öğrenci sayısı 15,887,000, özel okullarda okuyan öğrenci sayısı 1,578,000 ve açık öğretimde okuyan öğrenci sayısı ise 2,346,000 civarındadır. Türkiye çapında 1 milyon 139 binden fazla öğretmen görev yapmaktadır. Devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin sayısı 1 milyon 19 bin; özel okullarda çalışan öğretmenlerin sayısı 132 bin sözleşmeli öğretmen sayısı 50 bin.

Beslenme Sorunu

Raporda vurgulanan başka bir sorun ise öğrencilerin beslenme sorunu oldu. Türkiye’de birçok öğrencinin okula kahvaltı yapmadan gitmesi ve yemek yemeden günü tamamlaması, sağlıklı beslenme alışkanlığının önemine dikkat çekti. Eğitim Sen, okullarda en az bir öğün ücretsiz yemek uygulamasının hayata geçirilmesini talep etti.

ÇEDES Projesi ve Laik Eğitim

Özdemir, Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi (ÇEDES Projesi) hakkında endişelerini dile getirdi. Bu projenin laik eğitim anlayışına açık bir tehdit olduğunu belirten Özdemir, okullarda dinselleşme kaygı verici boyuta ulaştığını ifade etti. Proje kapsamında öğrencilere cami gezileri ve toplu namaz etkinlikleri gibi dini faaliyetlerin zorunlu hale getirilmesi eleştirildi.

Deprem Bölgelerindeki Sorunlar

Rapor ayrıca, deprem bölgesindeki okulların yıkılması ve hasar görmesiyle ilgili sorunları da gündeme getirdi. Elektrik şirketlerinin kalıcı yaz saati uygulamasının eğitim öğretim sürecini olumsuz etkilediğine dikkat çekildi. Kalıcı yaz saati uygulamasının kaldırılması ve yaz saati-kış saati uygulamasına geri dönülmesi talep edildi.

İlgili Haber  Kız Arkadaşı Tarafından Yaralanan Öğretmen Hastaneye Kaldırıldı

Özel Eğitim ve Çocuk Hakları

Raporda, özel öğretimin yaygınlaşması ve çocuk haklarına yönelik sorunlara da değinildi. Özel okulların artışına rağmen, devlet okullarının fiziki altyapı ve donanım eksikliklerinin giderilmediği belirtildi. Ayrıca, öğretmenlerin kariyer basamakları üzerinden farklı ücretlendirilmesi ve KPSS atamalarındaki sorunlar da raporda yer aldı.

Çocuk İşçiliği ve MESİM Projesi

Rapor, çocuk işçiliğinin devlet eliyle meşrulaştırılmasını eleştirdi ve 16 yaş altı çocukların staj adı altında denetimsiz ve tehlikeli işlerde çalıştırılmasının yasak olmasına rağmen devam ettiğine dikkat çekti. Ayrıca, öğrencilerin işletmelerde staj adı altında çalıştırılması ve bu uygulama kapsamında çocukların asgari ücretin üçte biri oranında staj ücreti alması eleştirildi.

Eğitim Sen’in Mücadelesi

Eğitim Sen raporunda, piyasa ilişkileri içine çekilen, laik bir eğitim sisteminden uzaklaşılan ve çocuk haklarının ihlal edildiği bir eğitim sisteminin başarılı olamayacağını vurgulayarak, kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Meral Akşener’den Erdoğan’a çağrı: ‘100
Sıradaki Haber Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı: 100 Bin Öğretmen Atamasını Yap!