Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2024’te Fiat, Renault ve Volkswagen’den Hangisi En Çok Satıldı?

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite
Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Açıkladı: Otomobil ve Hafif Ticari Araç Satışları Arttı

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Açıkladı: Otomobil ve Hafif Ticari Araç Satışları Arttı

ODMD verilerine göre, ocak ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56,6 artarak 79 bin 701’e yükseldi.

Otomobil ve Hafif Ticari Araç Satışları Rekor Seviyede

Ocak ayında otomobil satışları yüzde 71,7 artışla 64 bin 41’e yükselirken, hafif ticari araç satışları da yüzde 15,1 artışla 15 bin 660 oldu. Bu rakamlar tüm zamanların en yüksek ocak ayı satış verileri olarak kayda geçti.

En Çok Satış Yapan Markalar

Geçen ay toplam satışlarda en çok satışı yapan marka 11 bin 724 araçla Fiat oldu. Fiat’ı, 10 bin 5 satışla Renault ve 6 bin 516 satışla Volkswagen takip etti. Ford 6 bin 282 satışla dördüncü, Toyota ise 5 bin 782 satışla beşinci sırada yer aldı.

Rakamlara Göre Otomobil Satışları

Otomobil satışlarına göre, ocak ayında en fazla satışı gerçekleştiren marka 8 bin 873 araçla Renault oldu. Onu 7 bin 611 satışla Fiat ve 4 bin 590 satışla Toyota izledi. Volkswagen 4 bin 580 araç satışıyla dördüncü sırada yer aldı.

Lüks Otomobil Satışlarındaki Performans

Ocak ayında lüks otomobil segmentinde de satışlar hız kesmedi. Toplam 52 markanın yer aldığı listede, Togg’un teslimatları 1625, Tesla’nın satışları ise 220 adet olarak gerçekleşti. Ayrıca lüks segmentte 403 DS, 78 Porsche, 14 Lexus, 12 Maserati, 5 Jaguar, 2 Lamborghini, 2 Ferrari, 2 Aston Martin ve 1 Bentley satışı gerçekleştirildi.

İlgili Haber  Inveo Portföy Yönetimi A.Ş. - Aracı Kuruma Ödenen Komisyon ve Varlık Alım Satım Detayları

Çin Markalarının Türkiye Pazarındaki Durumu

Geçen yıl Türkiye pazarına giren Çin markalarının ilgisi belirgin bir şekilde arttı. Çin menşeli marka sayısı 10’a yükseldi. Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Voyah, Hongqi, DFSK, BYD ve Maxus gibi markaların Türkiye’de satış yaptığı görüldü. Chery, ocak ayında 4 bin 450 satışla Çinli otomotiv markaları arasında öne çıkarken, onu 971 araç satışıyla MG ve 155 satışla BYD takip etti.

Hafif Ticari Araç Satış Performansı

Hafif ticari araç segmentinde ise geçen ay Fiat 4 bin 113 satışla listenin ilk sırasında yer aldı. Onu 3 bin 204 satışla Ford ve 1936 satışla Volkswagen izledi. Toyota 1192 satışla dördüncü, Renault ise 1132 satışla beşinci oldu.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor