Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2024-YKS Başvuruları Dünya Gazetesi’nde Açıldı!

2024 YKS Kılavuzu’na Göre

2024 YKS Kılavuzu’na Göre Başvuru Süreci ve Detayları

1. Kimler Sınava Başvurabilir ve Süreç Nasıl İşler?

2024-YKS’ye başvurabilecek adaylar, ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okuyanlar, son sınıflarında bekleyenler, ortaöğretimi bitirmiş olanlar ve özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyenlerdir. Başvurular ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapılabilir.

2. Sınava Başvuru İşlemi Nasıl Yapılacak?

Sınava başvurmak isteyen adaylar, ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresine erişerek başvurularını yapabileceklerdir. Ortaöğretim bilgisi MEB e-okul sistemine dahil olmayan adaylar sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabilecektir.

3. Adayların Sınav Giriş Belgeleri ve Yanlarında Bulundurması Gerekenler

Adaylar sınav giriş belgelerini, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden edinebilirler. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı yer almalıdır.

4. 34 Yaş Üstü Kadın Kontenjanlarına İlişkin Detaylar

2024 YKS kapsamında 34 yaşını tamamlamış kadınlar için devlet üniversitelerinde merkezi yerleştirme ile öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarında “34 Yaş Üstü Kadınlar” kontenjanı bulunmaktadır.

İlgili Haber  İstanbul'daki Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Sorunları ve Çözüm Yolları Görüşüldü

5. Depremzede Adaylar için Ayrılan Kontenjanlar

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle belirli illerde ikamet eden adaylar için 2024-YKS’de kontenjan ayrılmıştır.

6. Şehit Eş ve Çocukları ile Gazi, Gazi Eş ve Çocuklarının Başvuruları

Şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından başvuru hizmeti ücreti alınmayacak ve vakıf yükseköğretim kurumlarında burslu öğrenci kontenjanı bulunacaktır.

7. Sanat ve Spor Dallarında Üstün Yetenekli Adaylar ile TÜBİTAK Yarışmalarında Başarılı Olan Adayların Başvuruları

Belli sanat dallarında üstün yetenekli olduğu belirlenen adayların yükseköğretim programlarına alınmaları için belirli esaslar çerçevesinde işlemler yürütülecektir. Spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adaylar için de yerleştirme işlemleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca belirlenen esaslara göre yapılacaktır.

8. Okul Birincilerine İlişkin Süreç

Okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincisi kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirme ile yerleştirilerek sadece 2024-YKS’de yararlanabilecektir.

9. Cevap Kağıdı Nasıl Doldurulacak?

Her aday sınavda, başvuru bilgilerine uygun soru kitapçığını ve kendisi adına düzenlenmiş cevap kağıdını kullanacak. Cevap kağıdında adayın adı, soyadı, T.C. kimlik numarası ve fotoğrafı yer alacak. Adaylar sınav evraklarını kontrol etmekten ve doğru bilgileri girmekten sorumludur.

10. Eğitim Bilgileri ve Diploma Notları Aday Tarafından Nasıl Onaylanacak?

Sınava başvuran adayların eğitim bilgilerini 24-28 Haziran tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden kontrol edip onaylamaları gerekmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler