Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2 Şubat 2024 Petrol Fiyatları: Brent Petrol Fiyatı Ne Kadar Oldu? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Brent Petrol Fiyatları Düşüş

Brent Petrol Fiyatları Düşüş Gösteriyor

Brent Petrolün Güncel Fiyatı

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 79,05 dolardan işlem görüyor. Dün 81,55 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 78,70 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, kapanışa göre yüzde 0,44 artışla 79,05 dolar oldu. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 74,10 dolardan alıcı buldu.

Petrol Fiyatlarındaki Değişimler

Petrol fiyatlarındaki yükselişte, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun, petrol üretimini azaltma politikasını 3 Nisan’a kadar sürdüreceğini açıklaması etkili oldu. Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini sabit bırakmasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz artışlarında sona gelindiğine yönelik açıklamaları da söz konusu yükselişe destek oluyor.

Brent Petrolün Özellikleri

Dünya petrol piyasasına yön veren Brent petrol, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar. Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı üretmek daha kolaydır.

Küresel Petrol Krizi

İsrail’in Gazze’de devam eden saldırılarını durdurmak için ateşkes ilanı, bölgede tansiyonun yavaşlayacağı ve ticaret yolları üzerindeki risklerin hafifleyeceği beklentilerini artırarak petrol fiyatlarındaki artışı kısıtlıyor. Ayrıca, petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Üretimi daha ucuz ve hızlı olan daha çok talep görür.

Bir Varil Brent Petrol Kaç Litredir?

SPK’nın internet sitesinde yer alan verilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

İlgili Haber  Benzin ve Motorin 2024 Güncel Fiyatları (7 Şubat 2024 Akaryakıt Fiyatları) - Son Dakika Ekonomi Haberleri

Petrol Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

Brent petrolde teknik olarak 79,35 ile 79,58 dolar aralığının direnç, 78,98 ile 77,84 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor. Ayrıca, petrol fiyatlarına etki eden faktörler arasında ilk sırada üretim miktarı ve siyasi gelişmeler bulunmaktadır.

Brent Petrolün Nadirliği

Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır. Bu durum, Brent petrolün nadirliği ve değerini ortaya koymaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


***KLVKS*** KALKINMA YATIRIM VARLIK KİRALAMA
Sıradaki Haber Klvks Kalkınma Yatırım Varlık Kiralama A.Ş.( Sorumluluk Beyanı (Konsolide Olmayan)