Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversite Hayallerine %156 Oranında Zam: Gerçeklikten Uzaklaşan Maliyetler

ÖSYM Tarafından Yapılan Yüzde


ÖSYM Tarafından Yapılan Yüzde 156 Oranındaki YKS Zamına Tepkiler


Üniversite Adaylarının Üzerindeki Yük Artıyor: Yüzde 156 Zam

ÖSYM’nin 2024 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru ücretlerine yaptığı yüzde 156 oranındaki zammın ardından üniversite adayları ve aileleri tepki gösteriyor. Ayrıca, ÖSYM’nin elde ettiği gelirler de dikkat çekiyor.

Başvuru Ücretlerine Fahiş Zam

ÖSYM’nin YKS oturum başına belirlediği başvuru ücreti, 2023 yılında 115 TL iken, 2024 yılında 295 TL olarak açıklandı. Bu durum, üç oturuma girecek olan adayların toplamda 885 TL ödeme yapmaları anlamına geliyor. Aileler, bu ücretlerin yüksekliği nedeniyle endişeli ve tepkili.

Masraflar Bize Mi Fatura Ediliyor?

Öğrenci Yiğit Özalp, bu yüksek başvuru ücretine tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Ailemi üzmemek için okula çoğu zaman cebimde tek kuruş olmadan gitmek zorunda kalan ben, YKS başvuru ücretini ailemden nasıl isteyeceğimi düşünüyorum. Sınava çalışmam gereken dakikalarda, ‘Acaba babamı zor durumda bırakır mıyım?’ diye düşünmek zorunda kalıyorum. Sosyal devlet deniyor. Sosyal devlet, kağıdın kalemin masrafını bize mi fatura ediyor? Sınava girmek zorundayım, bir şekilde o parayı yatıracağız ama bize bunları yaşatanların kim olduğunu asla unutmayacağız.”

Milyarlarca Liralık Gelir

YKS başvuru ücretlerine yapılan fahiş zammın ardından gözler, ÖSYM’nin sınavlardan elde ettiği gelirlere çevrildi. 2028 yılında 528 milyon 32 bin TL olan ÖSYM’nin geliri, 2019-2023 döneminde yıllara göre şu şekilde sıralandı: 2019’da 546 milyon TL, 2020’de 860,5 milyon TL, 2021’de 767,6 milyon TL, 2022’de 1,5 milyar TL ve 2023’te 2,7 milyar TL.


İlgili Haber  Ücretli Öğretmen Maaşı ve Özel Okul Öğretmenlerinin Durumu Tartışılıyor

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler